piątek, 14 grudnia 2018

Kolejny krakowski zabytek z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością ruchu


Trwa remont i kompleksowa przebudowa XVI-wiecznego krakowskiego Arsenału wraz z Basztami Stolarską i Ciesielską, będącymi częścią historycznej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich. Efektem prac ma być dwukrotne powiększenie powierzchni ekspozycyjnej oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu. O sprawie poinformował Dziennik Polski.

Prace ruszyły wiosną tego roku. Remont jest kompleksowy - obejmie niemal wszystkie elementy budynku - powstały już nowe stropy, zostały podbite fundamenty, konserwacji doczekała się także elewacja oraz powstanie nowy, czterospadowy dach. Dobrą wiadomością jest planowane przystosowanie obiektu oraz wszystkich jego kondygnacji dla osób z niepełnosprawnością ruchu - powstała już klatka schodowa oraz szyb, w którym zostanie zamontowana winda.


Jak informuje serwis Dziennik Polski Arsenał po remoncie będzie miał dwukrotnie większą przestrzeń ekspozycyjną - na parterze będzie sala wystaw zmiennych, na I piętrze - galeria sztuki starożytnej. Ekspozycja zostanie powiększona o przestrzeń w dwóch basztach - Stolarskiej i Ciesielskiej.

Remont oraz aranżacja nowej wystawy ma zakończyć się w drugiej połowie 2020 roku. Koszt całej inwestycji to ok. 18 mln zł - dofinansowana jest z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Arsenał Miejski został wybudowany w latach 1565–1566. Położony jest przy ulicy Pijarskiej na Starym Mieście w Krakowie. Przed remontem mieściła się tu galeria sztuki starożytnej, w skład której wchodziły m.in. zabytki kultury greckiej, egipskiej, etruskiej oraz rzymskiej. Zgromadzono obiekty pochodzące z okresu od III tysiąclecia p.n.e. do IV wieku n.e. a wśród nich m.in. sarkofagi egipskie wraz z mumią, grobowce etruskie oraz liczne rzeźby.

Źródło informacji: dziennikpolski24.pl / Zdjęcie: wikimedia.org

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz