środa, 12 grudnia 2018

Wybrano najbardziej proekologiczne uzdrowisko w Polsce


Wiadomo już, które polskie uzdrowisko zostało laureatem w III edycji konkursu EKO HESTIA SPA, mającego na celu wspieranie oraz promocję działań proekologicznych na terenie gmin posiadających status uzdrowiska. Konkurs jest wspólną inicjatywą ERGO Hestii i Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Zwycięska gmina otrzymała 100 tys. zł na dalsze działania proekologiczne.


Wyniki tegorocznej edycji ogłoszono we wtorek, 11 grudnia. Zdaniem kapituły konkursu, najlepszy projekt zgłosiło miasto Inowrocław, które "bez wątpienia wyróżnia się na tle innych gmin uzdrowiskowych. Zwróciliśmy szczególnie uwagę na działania Inowrocławia związane z ograniczeniem tzw. niskiej emisji, proekologiczne inwestycje, np. wymiana taboru komunikacji miejskiej. Zainteresował nas również sposób prowadzenia edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Inowrocław realizuje działania proekologiczne kompleksowo i perspektywicznie. Inwestycje wyprzedzają nawet dzisiejsze czasy" - podsumował dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Miasto otrzymało 100 tys. zł na dalsze działania proekologiczne realizowane na terenie gminy. Zgodnie z zapowiedzią nagroda zostanie przeznaczona na montaż paneli fotowoltaicznych na budynku Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”.

Do III edycji konkursu zgłosiła się rekordowa ilość 14 polskich uzdrowisk. Komisja, w skład której weszli m.in. naukowcy i wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (prof. Bogusław Sawicki), Akademii Górniczo-Hutniczej (prof. Alicja Kicińska) oraz przedstawiciele organizatorów konkursu, oceniała działania podjęte na terenie tych miejscowości w okresie ostatnich pięciu lat (2012-2017). Komisja konkursowa doceniła Inowrocław za kompleksowe, wieloletnie ekologiczne działania, zarówno w sferze inwestycyjnej, jak i edukacyjnej. Od stycznia 2019 będzie to pierwsze i jednocześnie jedyne miasto w Polsce, w którym funkcjonować będzie w 100% ekologiczna komunikacja miejska.


Celem Konkursu Eko Hestia SPA jest promocja nowatorskich i skutecznych samorządowych działań proekologicznych oraz inwestycji związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska, zrealizowanych przez gminy posiadające status uzdrowiska, oraz nagrodzenie jednej gminy uznanej przez Komisję Konkursową za najlepszą w tym zakresie. To jedyny taki konkurs dedykowany wyłącznie polskim uzdrowiskom.

Laureatem pierwszej edycji EKO HESTIA SPA w 2016 roku był Uniejów, najmłodsze wówczas i jedyne w Polsce uzdrowisko termalne. Ubiegłoroczna edycja konkursu przyniosła zwycięstwo Gminie Busko-Zdrój z projektem „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w Gminie Busko-Zdrój”.

Źródło informacji: sgurp.pl / Zdjęcie: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz