poniedziałek, 8 stycznia 2018

Ulga rehabilitacyjna 2018. Czy w rozliczeniu rocznym PIT można uwzględnić wydatki na instalację gazową, piec centralnego ogrzewania i grzejniki?


Czy wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania lub budynku mieszkalnego dla potrzeb osoby niepełnosprawnej, a w szczególności na założenie instalacji gazowej, pieca c.o. oraz grzejników można odliczyć od podatku dochodowego w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Pytanie takie trafiło do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej za sprawą wniosku osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym (II grupa inwalidzka) z dysfunkcją kończyn dolnych. Uzasadnieniem były trudności z dostępem do składu drewna oraz braku możliwości radzenia sobie z obsługą pieca węglowego spowodowane problemami z poruszaniem się. W odpowiedzi, wydanej 13 grudnia 2017, wnioskodawca otrzymał indywidualną interpretację, z której wynika, że jest możliwe odliczenie w takim wypadku wydatków na modernizację instalacji grzewczej w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym przez osobę niepełnosprawną. Oczywiście uwzględnienie tego w rozliczeniu rocznym PIT możliwe jest po spełnieniu kilku warunków. Po pierwsze należy posiadać dokumenty potwierdzające ich poniesienie. Po drugie można odliczyć tylko i wyłącznie kwotę, która w żaden sposób nie została zrefundowana z innych źródeł, a po trzecie należy dysponować stosownym orzeczeniem o niepełnosprawności.


Wysokość odliczenia nie ma limitu. Do PIT należy wpisać faktycznie poniesione wydatki. Źródło informacji: ksiegowosc.infor.pl

5 komentarzy:

  1. A jak ktoś ma sprawne kończyny,ale posiada inna przyczyne i utrudnione palenie węglem czy eko to co wtedy?

    OdpowiedzUsuń
  2. W takiej sytuacji najlepiej poprosić Krajową Informację Skarbową o indywidualną interpretację. W powyższej sytuacji wnioskujący miał problemy ruchowe i utrudniony dostęp do składu węgla, a także problemy z dostarczeniem węgla do domu.

    OdpowiedzUsuń
  3. A jakie ulgi rehabilitacyjne obowiązują w 2019 roku? Słyszałem, że dochód roczny nie może przekroczyć 12 tysięcy złotych jednak czy jest to potwierdzone?

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń