sobota, 26 stycznia 2019

Warszawa: otwarto pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem


Od poniedziałku, 21 stycznia, dzieci ze spektrum autyzmu zamieszkałe w Warszawie mogą korzystać z nowego przedszkola. Placówka znajduje się przy ulicy Tarchomińskiej 4. "Wczesna diagnoza i wsparcie daje dziecku szansę na samodzielne życie. Nowe przedszkole jest odpowiedzią na potrzeby ostatnich lat" - mówił podczas spotkania z dziećmi, rodzicami oraz wychowawcami Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydent dodał także, że "w placówkach oświatowych jest coraz więcej dzieci, u których zdiagnozowano autyzm. To wpływ lepszej diagnostyki i wyższej świadomości rodziców, nauczycieli i innych osób z otoczenia najmłodszych. Szkoły i przedszkola zmagają się z wieloma wyzwaniami. Cieszę się, że jest to kolejne przyjazne miejsce, gdzie kadra i jej podopieczni akceptują każdą indywidualność."


Przedszkole ma 8 sal dydaktycznych, sale do zajęć rewalidacyjnych (terapia mowy, integracja sensoryczna, muzykoterapia). W jego wnętrzu znajduje się patio, wyposażone w ławeczki i mini-źródełko spełniające rolę relaksacyjno-terapeutyczną. Obecnie z przedszkola korzysta 19 dzieci w wieku od 3 do 8 lat, docelowo będzie tu uczęszczało 32 dzieci - trwają właśnie zapisy.

Placówka powstała na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10. Od kilkunastu lat mieści się tam specjalna szkoła podstawowa, która również przeszła gruntowną modernizację. Od września 2018 r. ze szkoły korzysta 51 uczniów.

W szkole oraz przedszkolu pracuje doświadczona, wysoko wykwalifikowana kadra psychologiczno-pedagogiczna, która jest pionierem w dziedzinie terapii, opieki i kształcenia dzieci z autyzmem ze sprzężeniami. Od 2007 r. w szkole prowadzone są specjalistyczne zajęcia z najmłodszymi w ramach wczesnego wspomagania ich rozwoju. W każdym oddziale przedszkolnym oraz klasie uczy się maksymalnie 4 dzieci.

Źródło informacji: um.warszawa.pl / Zdjęcie: um.warszawa.pl (R. Motyl)

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

9 komentarzy:

 1. Bardzo dobra inicjatywa. Potrzeba więcej takich miejsc. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie placówki są bardzo potrzebne dla dzieci jak i dla rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Minął prawie rok, placówka trzyma się świetnie. Ciekawe czy jest w planach otwarcie drugiej takiej placówki? Trzymam kciuki z nadzieją że tak

  OdpowiedzUsuń
 3. Autyzm z roku na rok jest rozpoznawany u coraz większej liczbie dzieci. Takie dzieciaki potrzebują specjalnej opieki, traktowania i specjalnego podejścia. Takie miejsca są bardzo potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie miejsca są bardzo potrzebne, tak samo jak podjazdy dla wózków. Powinny być wszędzie. Ostatnio mój dentysta zainwestował w podjazd w swojej klinice i jestem mu bardzo wdzięczny. Łatwiej jest mi się dostać do lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzieci z autyzmem potrzebują mnóstwo cierpliwości i zrozumienia, a nauczyciele w zwykłej szkole nie mają aż tyle czasu. Dobrze, że powstają takie placówki, autyzm nie jest łatwą chorobą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tego typu przedszkole jest na moim osiedlu i jest to bardzo dobra inicjatywa. Autyzm jest rozpoznawany coraz częściej, a takie dzieci potrzebują szczególnego podejścia i opieki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio znalazłem informację, że CBD może łagodzić objawy autyzmu,zmniejsza się liczba problematycznych zachowań i pojawia się poprawa w komunikacji z dzieckiem. Na pewno potrzeba więcej badań w tym kierunku, aby móc to jednoznacznie stwierdzić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję ze koronawirus nie posuje szyków, i wszystko będzie odbywało się normalnie. Zdrowe dzieci są bardzo zestresowane, a co dopiero powiedzieć o niepełnosprawnych. Trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Może piszę trochę późno, ale - jak wiemy - inne miasta poszły za tym pomysłem również. Cieszę się, że w cieniu świństw jakimi obdarza nas państwo, mamy czasami przynajmniej taki promyk słońca :)

  OdpowiedzUsuń