Najświeższe informacje dla osób z niepełnosprawnościami - prawo, ciekawostki, wydarzenia!
środa, 13 grudnia 2017
Powstaje pierwsze w Polsce osiedle domów dla osób niepełnosprawnych. To ogromna innowacja w skali całego kraju!
Na Mazowszu, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Warszawy, nieopodal Chynowa, w miejscowości Janowo, na działce o powierzchni 1 ha, powstanie pierwsze w Polsce osiedle domów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Pomysłodawcą tego unikalnego projektu jest Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola. Przekazał on na ten cel swoje gospodarstwo. W realizację projektu zaangażowana jest Politechnika Warszawska. Trzeba zaznaczyć, że będzie to pierwsze takie miejsce w Polsce! Niepełnosprawni mieszkańcy znajdą tu dom, opiekę specjalistów i trenerów a także, w miarę swoich możliwości - pracę.
Co powstanie na tym osiedlu? Oczywiście stworzona zostania baza mieszkaniowa w kilku wolnostojących domach. W ich pobliżu powstaną budynki gospodarcze, zaplecze medyczne, sala konferencyjna oraz tereny rekreacyjne. W czym tkwi wyjątkowość tego wyzwania? Według założenia domy będą budowane w systemie "domów inteligentnych", z wykorzystaniem najnowszych technologii stosowanych dotychczas w domach zamożnych osób - dla przykładu będą wykorzystywane w systemy kontrolujące bezpieczeństwo (np. kontrola instalacji wodnej, gazowej), systemy wspomagające obsługę oświetlenia, zamykania i otwierania okien. Dodatkowo powstaną rozwiązania wspomagające całodobową opiekę nad osobami niezależnymi. Oczywiście wszystkie budynki będą pozbawione barier architektonicznych. Projektujący ośrodek zapowiadają, że będzie to uniwersalne miejsce - w pełni przystosowane zarówno dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, jak i osób niepełnosprawnych fizycznie.
Na początek powstaną miejsca zamieszkania dla 20 osób, w czterech domach. Warto dodać, że twórcy osiedla przygotowali pierwszy etap koncepcji. Planowane jest, że do czerwca przyszłego roku powstanie projekt architektoniczny, na podstawie którego na teren prac będą mogły wejść firmy budowlane. Nad realizacją projektu pracuje aktualnie około 100 osób z Politechniki Warszawskiej.
Wszakże pomysłodawcą projektu jest stowarzyszenie wspierające osoby niepełnosprawne intelektualnie, i wydaje się, że w tym przypadku mieszkańcami osiedla będą osoby, borykające się z tego typu problemami, jednak idea stworzenia miejsca uniwersalnego, w pełni przystosowanego dla wszystkich typów niepełnosprawności, otwiera drogę do powstania tego typu rozwiązań na szerszą skalę, zarówno w systemach budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Korzystnym w rozwoju tego typu przedsięwzięć byłoby także wsparcie ze strony władz.
Zachęcam do odsłuchania rozmowy z Dominiką Kumorek z Politechniki Warszawskiej, która odbyła się na antenie Radia Kolor (13.12.2017). Odsyłam też na stronę internetową Stowarzyszenia Dobra Wola.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ciekaw jestem kto będzie mógł tam zamieszkać? Pewnie kupę kasy to będzie kosztowało.
OdpowiedzUsuń