piątek, 15 grudnia 2017

Od przyszłego roku czeka nas niemal trzykrotna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego? Wszystko w rękach minister Rafalskiej!


Powraca temat zapowiadanej wcześniej podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego, który niezmiennie od kilkunastu lat wynosi 153 zł. Sprawa ma związek z obywatelską petycją, która w ostatnim czasie wpłynęła do sejmu - wnioskujący zwracają w niej uwagę, że obowiązująca kwota zasiłku nie zaspokaja potrzeb finansowych pobierających, a także łamana jest zasada równości i niedyskryminacji w związku z przysługującym dodatkiem dla osób represjonowanych w PRL - wynosi on dziś 402,72 złote i do takiej kwoty powinien także wzrosnąć zasiłek pielęgnacyjny.

Do sprawy odniósł się poseł PIS Arkadiusz Mularczyk - "Bardzo ciekawa inicjatywa. Dotychczasowe wydatki społeczne i socjalne były kierowane przede wszystkim do rodzin. Jestem całym sercem za wsparciem także osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny." Jego słowa świadczą o uznaniu zasadności petycji wśród posłów partii rządzącej. Pozwala to mieć nadzieję na podwyżkę i to już od 2018 roku! Teraz petycja trafiła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ostateczna decyzja pozostaje w rękach Elżbiety Rafalskiej.


Przypomnę tylko, że chodzi o zasiłek pielęgnacyjny przyznawany niepełnosprawnym dzieciom, osobom niepełnosprawnym w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobom niepełnosprawnym w wieku powyżej 16. roku życia legitymującym się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia oraz seniorom po 75 roku życia. Dziś wynosi zaledwie 153 zł. Kwota ta nie była waloryzowana od 11 lat i niestety nie przystaje zarówno do potrzeb, jak i gwałtownie wzrastającej w ostatnim czasie inflacji.

Źródło informacji: wp.pl, se.pl

5 komentarzy:

 1. a co z osobami ktorzy pracowali i ich niepelnosprawnosc powstala w wieku 24 lat lub 30 lat nie uczyli sie bo pracowali i odprowadzali skladki do budzetu,dlaczego rzad i RAFALSKA DYSKRYMINUJE TYCH NIEPELNOSPRAWNYCH,CO Z OPIEKUNAMI DOROSLYCH NIEPELNOSPRAWNYCH co wcale nie mają zasilku opiekunczego bo jest dochod 764 zl na osobe w rodzinie czego RAFALSKA I RZAD nie zniesie tego dochodu tylko usmiercaja ludzi w bialych rekawiczkach,dlaczego o tym nikt nie wspomni o tym PROBLEMIE,rzad PREZYDENT,SZYDLO RAFALSKA OSZUKALI NIEPELNOSPRAWNYCH W BIALY DZIEN ale zobaczymy przy wyborach????????

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nadal nie mogę otrzymać zasiłku pielęgnacyjnego na synka bo pobieram rentę socjalną a do pracy nie mogę iść bo nie miałby kto jeżdzić z synkiem na rehabilitację i wizyty lekarskie A sama synka wychowuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Ancyk82 pani myli świadczenia, pisze pani o zasiłku pielegnacyjnym a mówi pani o świadczeniu pielęgnacyjnym, są to całkiem inne świadczenia, proszę poczytać czym się różni jedno od drugiego

  OdpowiedzUsuń
 4. Do Siwego
  Trochę za mocne słowa. Szczególnie z uśmiercaniem. Ani rząd ani pani Rafalska nie są winni tego nieszczęścia.
  Zresztą nikt nie jest winny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie uwierzę dopóki nie otrzymam do ręki. Jest tyle wersji podwyżki, że zaczyna to brzmieć jak pobożne życzenie.

  OdpowiedzUsuń