poniedziałek, 29 października 2018

Trójkołowe motocykle na prawo jazdy kategorii B. Senat jednogłośnie poparł nowe przepisy


W piątek 26 października Senat przyjął bez poprawek Ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Według nowych przepisów kierujący trójkołowymi motocyklami nie będą musieli już zdawać egzaminu na prawo jazdy kat. A - wystarczy posiadanie prawa jazdy na samochody osobowe od minimum 3 lat. To spore ułatwienie dla niepełnosprawnych użytkowników tego typu pojazdów.


Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nikt nie wstrzymał się od głosu (szczegóły głosowania). Teraz dokument trafi na biurko Prezydenta.

Nowe przepisy wprowadzają możliwość poruszania się motocyklem trójkołowym dla osób posiadających prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. Obecnie trójkołowce mogą prowadzić wyłącznie posiadacze motocyklowej kategorii A. Trudno jednak zdobyć takie uprawnienia osobom z niepełnosprawnościami, które egzamin muszą zaliczyć na klasycznym jednośladzie.

Dla przypomnienia na początku czerwca 2017 roku projekt zmiany przepisów w tym zakresie został złożony przez grupę posłów, reprezentantem wnioskodawców był poseł Ruchu Kukiz15 Paweł Szramka. Pomysłodawcy nowego prawa podkreślali wtedy, że "osoby niepełnosprawne również chciałyby takimi motocyklami jeździć, ale uzyskanie prawa jazdy kategorii A dla wielu osób z niepełnosprawnościami jest olbrzymią trudnością. Dlatego my proponujemy, aby tym pojazdem można było się poruszać mając prawo jazdy kategorii B co najmniej od trzech lat. Taka możliwość byłaby dla osób niepełnosprawnych ogromną zmianą."

Z treścią przyjętej przez Senat ustawy można zapoznać się na stronie: senat.gov.plLubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza