poniedziałek, 29 października 2018

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych przyjęta przez Senat


W piątek 26 października Senat zagłosował za przyjęciem ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Głównym założeniem przepisów jest stworzenie nowej instytucji zasilanej m.in. "daniną solidarnościową", która będzie miała na celu wspieranie osób z niepełnosprawnościami.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 51 senatorów, przeciw było 20, dwie osoby wstrzymały się od głosu (szczegóły głosowania). Teraz dokument trafi na biurko Prezydenta, a po ewentualnym podpisie, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.


Zgodnie z założeniami przepisów budżet Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie wynosił ok. 2 mld zł rocznie. Pieniądze będą pochodziły m. in. ze specjalnie wprowadzonego w tym celu podatku, tzw. "daniny solidarnościowej" oraz z części składki wpłacanej na Fundusz Pracy - w wysokości 0,15 proc. Daninę solidarnościową będą płaciły osoby fizyczne, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne).

Środki będą przeznaczone m.in. na realizację rządowych programów mających na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób z niepełnosprawnościami, promowanie oraz wspieranie systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także na realizację zadań z zakresu innowacyjnych rozwiązań wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz