poniedziałek, 23 lipca 2018

Możliwość sprzedaży wysyłkowej leków na receptę dla osób niepełnosprawnych coraz bliżej. Posłowie poparli nowelizację ustawy


W piątek, 20 lipca, posłowie poparli zmiany w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności będą miały możliwość zakupu leków na receptę (Rx) przez internet. Nowelizacja wprowadza także m. in. przepisy dotyczące Internetowego Konta Pacjenta (IKP).


Proponowana zmiana przepisów w zakresie zmiany w formie dystrybucji leków na receptę ma na celu poprawę w dostępie osób niepełnosprawnych do potrzebnych im produktów leczniczych. Zgodnie z planami apteki ogólnodostępne i punkty apteczne będą miały możliwość prowadzenia wysyłkowej sprzedaży leków wydanych z przepisu lekarza (Rx), pod warunkiem, że zostały one przepisane osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności (projekt przepisów nie określa stopnia niepełnosprawności). Warunkiem koniecznym skorzystania z tej formy zakupu leku jest wystawienie przez lekarza recepty w formie elektronicznej. Dodatkowo przepisy przewidują formę weryfikacji posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności, która będzie polegała na złożeniu oświadczenia przez osobę dokonującą zakupu produktów leczniczych.

Trzeba dodać, że nie wszystkie leki będzie można kupić przez internet - minister zdrowia określi w rozporządzeniu wykaz produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza, w przypadku których niedopuszczalna jest sprzedaż wysyłkowa - potencjalnie mogłyby to być produkty, które na przykład zawierają substancje psychoaktywne lub wymagają profesjonalnego zastosowania przez personel lekarski. Dodatkowo rozporządzenie regulowałoby warunki sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, sposób dostarczania tych produktów do odbiorców, warunki, jakie musi spełniać lokal apteki i punktu aptecznego prowadzącego wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych.

Sporym ułatwieniem zaprojektowanym w nowych przepisach ma być powstanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki niemu pacjenci będą mieli dostęp online do informacji o receptach refundowanych, udzielonych świadczeniach, w tym wysokości pieniędzy publicznych wydatkowanych na ich sfinansowanie, o listach oczekujących na świadczenie, skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne. Pacjent będzie mógł także złożyć oświadczenie o upoważnieniu określonej osoby do dostępu do jego dokumentacji medycznej.

Ustawa wprowadza również zmianę dotyczącą wystawiania recept przez pielęgniarki i położne. Będą mogły to robić podobnie jak lekarze za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.


Nowe przepisy poparło 293 posłów, 132 było przeciw, 1 się wstrzymał od głosu. Przebieg prac nad projektem oraz pełną jego treść można znaleźć tutaj.

Źródło informacji: strefabiznesu.pl, polskieradio.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz