czwartek, 1 marca 2018

Ważne zmiany w egzaminach na prawo jazdy dla osób z niepełnosprawnościami coraz bliżej. Sejm niemal jednogłośnie poparł nową ustawę


Posłowie niemal jednogłośnie poparli projekt nowych przepisów regulujących opłaty za egzamin na prawo jazdy dla osób z niepełnosprawnościami. To ważne i długo wyczekiwane uporządkowanie. Za głosowało 419, a przeciw było 6 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Celem ustawy - przygotowanej przez Senat - jest zwolnienie osób z niepełnosprawnościami z opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku gdy do egzaminu jest wykorzystywany przystosowany do danego rodzaju niepełnosprawności pojazd - należący nie do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, a do zdającego. Według dzisiejszego stanu prawnego zdający na własnym samochodzie mogą liczyć na 50 procentowe zmniejszenie opłaty. Dla przypomnienia koszt egzaminu praktycznego wynosi dziś 140 zł. Dodatkowo powstanie specjalna baza danych, zawierająca wykaz pojazdów egzaminacyjnych dostępnych dla niepełnosprawnych - za wyznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za jej prowadzenie będzie odpowiadał minister gospodarki.


Planowane zmiany mają związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, który orzekał, że przepis, zgodnie z którym władze publiczne nie zapewniają osobie z niepełnosprawnością efektywnej pomocy poprzez zapewnienie pojazdu dostosowanego do schorzenia podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy kat. B, jest niezgodny z Konstytucją i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.

Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni od ogłoszenia. Wyjątkiem jest regulacja w zakresie wyznaczenia podmiotu zarządzającego internetową bazą, która wejdzie po 14 dniach od ogłoszenia. Źródło informacji: aktualnosci24.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz