czwartek, 1 marca 2018

Ulga rehabilitacyjna: Czy można z niej skorzystać także za poprzednie lata? Oto najnowsza interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej


Krajowa Informacja Skarbowa, w wydanej niedawno interpretacji, odniosła się do wątpliwości podatnika, związanych z ulgą rehabilitacyjną, a w szczególności możliwości skorzystania z odpisu, który nie został uwzględniony w zeznaniu rocznym PIT sprzed dwóch lat.

Podatnik posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w grudniu 2015 roku kupił matę turmalinową - urządzenie termiczne masujące o właściwościach magnetycznych, którego stosowanie zalecił mu lekarz. Mata wykorzystywana jest do rehabilitacji w zapaleniu stawów oraz kręgosłupa - ceramika turmalinowa wykorzystywana w zakupionym sprzęcie jest źródłem, długich fal podczerwonych, pola magnetycznego i ujemnie naładowanych jonów. Wpływ długich fal podczerwonych pomaga w utrzymaniu balansu wodnego w organizmie, regenerują tkanki, mają antymikrobowe działanie, magnetoterapeutyczne (likwidują zapalenia, przyśpieszają gojenie). Niestety w zeznaniu rocznym PIT za 2015 nie uwzględnił tego zakupu, z powodu braku certyfikatu potwierdzające właściwości rehabilitacyjne maty - zaświadczenie takie otrzymał po czasie. Z tego powodu zakup nie został uwzględniony w zeznaniu rocznym. Podatnik zwrócił się do KIS, czy może dokonać odliczenia po 2 latach.


Stanowisko KIS jest twierdzące. Pomimo upływu czasu nadal przysługuje prawo do odpisu zakupionego sprzętu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W tym celu należy sporządzić korektę zeznania rocznego PIT za 2015 rok. Jednocześnie KIS podkreśla, że należy pamiętać o podstawowych zasadach - posiadanie prawa do odliczenia, braku finansowania zakupionego sprzętu z innych źródeł (całości lub części), a także możliwość udowodnienia, że poniesiony wydatek jest niezbędny w rehabilitacji.

Warto przypomnieć, że na złożenie korekty jest czas aż do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego (5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku). Należy pamiętać, że uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.

Sygnatura: 0111-KDIB2-3.4011.301.2017.2.KK (tutaj można znaleźć pełną treść interpretacji). Źródło informacji: rp.pl

1 komentarz: