środa, 19 września 2018

Wiadomo już o ile w 2019 wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne 1477 zł


Ogłoszony niedawno wzrost pensji minimalnej z 2100 zł do 2250 zł to nie tylko świetna wiadomość dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie w tej wysokości. Grupą istotnie korzystającą na tej podwyżce są opiekunowie pobierający świadczenie pielęgnacyjne, które w 2018 roku wynosi 1477 zł. Zgodnie z przepisami wysokość ich zasiłku uzależniona jest od wysokości pensji minimalnej i dzięki temu od przyszłego roku mogą oczekiwać wzrostu jego wysokości.

Zgodnie z informacją opublikowaną m. in. przez Ministerstwo Rodziny płaca minimalna w 2019 roku decyzją Rady Ministrów wyniesie 2250 zł. 
Co to oznacza dla opiekunów otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne? Zgodnie z przyjętym w przepisach sposobem waloryzowania kwoty świadczenia pielęgnacyjnego - Artykuł 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952) - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest zwiększana o wskaźnik waloryzacji, którym jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym, że najniższa pensja w 2019 r. będzie wyższa o 7,14 proc. w porównaniu do br., to świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia wzrośnie z 1477 zł do 1583 zł miesięcznie.


Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego na następny rok kalendarzowy podlega ogłoszeniu w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie do dnia 15 listopada każdego roku. W związku z tym najpóźniej do tego dnia pojawi się oficjalne potwierdzenie tej informacji.

O podwyżce świadczenia dla opiekunów w powyższej wysokości poinformował m. in. serwis Infor.pl - więcej informacji


Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

2 komentarze:

  1. Widzę że w tym kraju są tylko opiekunowie niepełnosprawnych dzieci a starszych do grobu - jeszcze jak ksiądz pozwoli bo nie chodziły do kościoła,

    OdpowiedzUsuń
  2. Lepiej się czepnij młodych , zdrowych byczków którzy dostają 500+i do pracy lewe rączki

    OdpowiedzUsuń