poniedziałek, 22 stycznia 2018

Zapadł przełomowy wyrok w sprawie opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Sąd zobowiązał Skarb Państwa do wypłaty wysokiego odszkodowania!


W dniu dzisiejszym przed warszawskim sądem zapadł przełomowy i długo wyczekiwany wyrok w sprawie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy przez wiele lat apelowali do władz o zrównanie wysokości świadczeń opiekuńczych w Polsce. To bardzo dobra wiadomość dla tysięcy opiekunów. Jednocześnie Sąd zdecydował o wysokim odszkodowaniu.

Zgodnie z wyrokiem, pan Mirosław Sobolewski, który opiekuje się swoją 80-letnią niepełnosprawna matką, ma otrzymać od Skarbu Państwa 33 tysiące złotych zadośćuczynienia w związku z tym, że jako opiekun osoby niepełnosprawnej, przez wiele lat nie otrzymywał świadczenia pielęgnacyjnego, a zasiłek opiekuńczy, który jest sporo niższy - w dniu dzisiejszym wynosi 520 zł. Wyrok jest niezwykle ważny również dla innych opiekunów dorosłych niepełnosprawnych w Polsce. Otwiera drogę do tego, żeby mogli starać się o podobne odszkodowanie. Pan Mirosław nie krył zadowolenia z decyzji sądu "Dzięki tym pieniądzom uda mi się spłacić część długów. Zaciągałem pożyczki, sprzedawałem, co mogłem, teraz będę mógł pooddawać to i może wyjść na prostą" - tłumaczył zebranym dziennikarzom.


Przypomnę, że chodzi o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 roku, w którym TK uznał, że niekonstytucyjne jest zróżnicowanie świadczeń dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, ze względu na wiek pojawienia się niepełnosprawności. W obecnej chwili opiekunowie osób niepełnosprawnych, u których problemy ze zdrowiem pojawiły się po ukończeniu 18 roku życia mają o wiele niższe świadczenia, niż opiekunowie osób, u których niepełnosprawność rozpoczęła się w dzieciństwie. Dzisiejszy wyrok sądowy otwiera furtkę szerokiej grupie osób, a jest ich według szacunków stowarzyszeń zrzeszających opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, około 150 tysięcy w całym kraju do uzyskania od Skarbu Państwa rekompensaty w związku z pobieraniem niższego świadczenia opiekuńczego.

Źródło informacji: rmf24.pl

5 komentarzy:

 1. Jejku co to za mylenie pojęć przecież tu chodzi o opiekę jako dziecko opiekujące się rodzicem a nie o ogół niepełnosprawnych dorosłych . Robicie wodę z mózgu innym ludziom

  OdpowiedzUsuń
 2. Dorosłym niepełnosprawnym może opiekować się także np. współmałżonek, rodzic.

  OdpowiedzUsuń
 3. co z osobami ktorzy pracowali i ich niepelnosprawnosc powstala w wieku np. 50 lat lub 30 lat nie uczyli sie bo pracowali i odprowadzali skladki do budzetu,dlaczego rzad i RAFALSKA DYSKRYMINUJE TYCH NIEPELNOSPRAWNYCH,CO Z OPIEKUNAMI DOROSLYCH NIEPELNOSPRAWNYCH co wcale nie mają zasilku opiekunczego bo jest dochod 764 zl na osobe w rodzinie czego RAFALSKA I RZAD nie zniesie tego dochodu tylko usmiercaja ludzi w bialych rekawiczkach,dlaczego o tym nikt nie wspomni o tym PROBLEMIE,rzad PREZYDENT,PREMIER MINISTER RAFALSKA .OSZUKALI NIEPELNOSPRAWNYCH W BIALY DZIEN ale zobaczymy przy wyborach????????

  OdpowiedzUsuń
 4. A dla mnie ta ustawa nic nie daje.Opiekuję się 41 letnią niepełnosprawną córką całkowicie niezdolną do samodzielnego życia.Leży i tylko leży.Ja mam emeryturę a ona rentę rodzinną po zmarłym ojcu.Sąd orzekł że mamy dużo ale może jej zmniejszyć dochód i przekazać mi jako opiekunowi prawnemu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń