Wtorkowy (5 czerwca) Fakt.pl opublikował wywiad z Prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską dotyczący planowanej przez rząd reformy systemu orzekania o niepełnosprawności. Przewodnicząca Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy określiła wstępne ramy czasowe dalszych prac nad projektem oraz zdradziła kilka planowanych rozwiązań.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zakończenie prac nad projektem planowane było na koniec czerwca i wszystko na to wskazuje, jak poinformowała prof. Gertruda Uścińska, termin ten zostanie dotrzymany "- Kończymy zbieranie uwag do wypracowanego już projektu ustawy od ministerstw i ekspertów. Formalny termin na zakończenie prac mamy do końca czerwca i będziemy starali się go dochować. O dalszym kształcie projektu zadecyduje Rada Ministrów i ewentualnie Sejm."
A czego konkretnie można spodziewać się po wprowadzeniu nowych przepisów? Najważniejsze - nie będzie ponownej weryfikacji istniejących orzeczeń " - Należy z całą mocą podkreślić, że reforma orzecznictwa, nad którą kończymy właśnie prace, dotyczy tylko i wyłącznie rozwiązań na przyszłość! Nikt nie zamierza weryfikować wydanych już orzeczeń. Dopiero osoby, które będą występować o nowe świadczenie, będą poddane orzecznictwu według nowych zasad", chyba że "osoby, które już dysponują orzeczeniem o niepełnosprawności, po zmianie przepisów będą mogły wystąpić z wnioskiem o zbadanie pod kątem niesamodzielności i przysługujących z tego tytułu świadczeń. I w tym zakresie dla tych osób będą to nowe rozwiązania."
Bardzo istotną zapowiedzią jest wprowadzenie kategorii niesamodzielności, która będzie miała trzy stopnie - "Nowością, którą wprowadzamy do orzekania, jest kategoria niesamodzielności. Za niesamodzielną będzie uznawana taka osoba, która potrzebuje pomocy osoby trzeciej w wykonywaniu codziennych czynności. Przyjęliśmy rozwiązanie, w którym funkcjonować będą trzy stopnie niesamodzielności. Podobne zasady obowiązują w innych państwach Europy."
Kolejnym planowanym rozwiązaniem będzie utworzenie nowej instytucji orzekającej. Jednak jej powstanie zostanie odroczone w czasie - wpierw przewidywane jest utworzenie nowego systemu informatycznego, który zintegruje wszystkie dane orzecznicze z dotychczasowych systemów i wspomoże nowy proces orzekania. Powstanie także centralny rejestr wszystkich orzeczeń połączony z instytucjami, które je wydają, dzięki temu będzie wiadomo jakie orzeczenie wydano danej osobie i z katalogu jakich świadczeń może ona skorzystać.
Całą rozmowę z Prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską można przeczytać na stronie Fakt.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz