Wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych w postaci podwyższenia renty socjalnej i szczególne rozwiązania dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności - to główne propozycje legislacyjne, którymi posłowie zajęli się na rozpoczętym we wtorek 62. posiedzeniu Sejmu. Obrady potrwają 4 dni.
Sejm rozpatrzy w II czytaniu projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Rząd proponuje podwyższenie renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - tj. do kwoty 1029,80 zł. Nowe prawo według planów ma wejść 1 września 2018 r., z mocą od 1 czerwca br. Projekt ten niemal w pełni realizuje postulat protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Izba będzie także kontynuować prace nad poselskim projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Projekt zakłada objęcie tych osób, niezależnie od wieku, określonymi formami wsparcia. Obejmują one: zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania oraz bezlimitowe finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.
W porządku obrad jest też projekt wspierający rodziny z osobami niepełnosprawnymi, a w szczególności wychowujących niepełnosprawne dzieci, czyli rządowa propozycja nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk nr 2215). Proponowana ustawa ma zapewnić realizację II etapu Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, przyjętego przez rząd w grudniu 2016 r. Projekt zakłada m.in. wsparcie dla byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym dzięki udziałowi w zorganizowanej formie rehabilitacji. W praktyce ma to zapewnić prowadzenie zajęć klubowych dla osób, które zakończyły udział w warsztatach terapii zajęciowych w związku z podjęciem zatrudnienia. Ponadto projekt przewiduje wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia. Nowe rozwiązania umożliwią osobom pracującym, a mającym ciężko chore lub niepełnosprawne dzieci, łatwiejsze godzenie pracy zawodowej z opieką nad nimi. W przypadku rodziców rozważających kontynuację zatrudnienia w sytuacji pojawienia się w rodzinie niepełnosprawnego dziecka - nowa regulacja może wpłynąć na decyzję o pozostaniu na rynku pracy. Z uprawnień kierowanych do pracowników - rodziców można będzie korzystać do ukończenia przez dziecko 18 lat, a także później. Oznacza to, że z nowych uprawnień będą mogli korzystać pracownicy opiekujący się dorosłym dzieckiem.
Obrady Sejmu można śledzić na żywo poniżej lub na iTV Sejm
Źródło informacji: sejm.gov.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz