środa, 7 lutego 2018

Stworzyli innowacyjne rozwiązania wspierające osoby niepełnosprawne i zgarnęli główne nagrody na międzynarodowej wystawie IPITEX 2018!


Do dziś byli tylko młodymi pasjonatami, którzy na zajęciach szkolnych tworzyli innowacyjne rozwiązania. Od dziś są nadzieją polskiej nauki i wynalazczości! Mowa o uczniach z Technikum Elektronicznego oraz Gimnazjum w Połańcu, którzy na międzynarodowej wystawie IPITEX 2018 w Bangkoku, za swoje projekty otrzymali najwyższe wyróżnienia - złote medale.

Pierwsza nagroda trafiła do Macieja Kowalskiego z IV klasy Technikum Elektronicznego za opracowanie systemu bezpiecznej kąpieli, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku. Urządzenie ogranicza zagrożenia, które mogą pojawić się podczas korzystania z wanny - ideą jego działania jest śledzenie ruchu i aktywności osoby kąpiącej się, w przypadku 30 sekund bezruchu wysyłany jest sygnał do dwóch elektrozaworów - jeden z nich zamyka dopływ wody, a drugi otwiera korek, dzięki czemu odpływa ona z wanny. Projekt ten już wcześniej został zauważony - zdobył 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Młody Innowator”.


Drugi medal trafił do dwóch gimnazjalistów z Połańca - Krystiana Zyski i Krzyśka Wójcika, za opracowanie i skonstruowanie inteligentnego stolika dla chorych oraz najciężej niepełnosprawnych. Urządzenie jest sterowane głosem. Za pomocą odpowiedniej komendy, chory może np. wezwać pomoc osób trzecich, uruchomić alarm, włączyć klimatyzację, albo ogrzewanie w mieszkaniu. Innowacyjność urządzenia polega także na tym, że stolik jest na stałe przytwierdzony do łóżka, można go przybliżyć do twarzy, lub oddalić, jeżeli nie jest potrzebny.

Warto dodać, że towarzystwo było doborowe i bardzo liczne - na wystawie w Bangkoku swoje wynalazki prezentowało ponad tysiąc uczestników z kilkudziesięciu krajów całego świata.

Źródło informacji oraz zdjęcia: radio.kielce.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz