wtorek, 6 lutego 2018

Będzie wyrównanie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych? Projekt przewidujący zmiany przepisów trafi do podkomisji


W dniu dzisiejszym (6 lutego) sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przekazała do sejmowej podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych projekt zmiany przepisów, zgłoszony przez klub Nowoczesna, przewidujący, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością przysługiwać będzie świadczenie pielęgnacyjne (w 2018 roku wynosi 1477 zł miesięcznie).

Zgłoszona propozycja ma na celu m.in. wykonanie wyroków TK z października 2014 roku. Trybunał orzekł wtedy, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją. Autorzy projektu napisali w uzasadnieniu: "Proponuje się wprowadzenie w ustawie o świadczeniach rodzinnych rozwiązania stanowiącego, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością przysługiwać będzie jedno świadczenie opiekuńcze, tj. świadczenie pielęgnacyjne, o ile rezygnują z zatrudnienia na rzecz faktycznej opieki nad osobą niepełnosprawną"


Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zgłosiło zastrzeżenia do projektu w takiej postaci. Jak stwierdził wiceminister Bartosz Marczuk "- Zdajemy sobie sprawę z wagi tego problemu, z wagi, że realizacja wyroku TK jest jeszcze przed nami. Natomiast w tym kształcie, w jakim jest ten projekt, z tymi bardzo poważnymi wadami i zastrzeżeniami, wymaga on solidnych przemyśleń". Podkreślił, że realizacja przepisów zaproponowanych w takiej postaci kosztowałaby budżet państwa rocznie ok. 18,5 mld zł. Dodatkowo padła też kolejna istotna uwaga - resort w swojej opinii do projektu zauważył, że proponowane przepisy wprowadzają zasadę, że nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać z tytułu rezygnacji z zatrudniania lub innej pracy etatowej. Ministerstwo przypomniało, że obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu niepodejmowania, ale i z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej - czyli również w przypadku rezygnacji z pracy na podstawie umów cywilnoprawnych lub w ramach działalności gospodarczej.

Źródło informacji: Rynek Zdrowia

2 komentarze:

  1. Od tego co pierd..... ten marczuk to rzygać się chce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie jedno świadczenie pielęgnacyjne, to jest tylko dla osób rezygnujących z pracy , a te osoby które przeszły na EWK żeby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem / w moim przypadku wina lekarzy/ i po 20 latach wypracowanej emerytury która wynosi 1097,- zł netto nie mogą z niej zrezygnować i pobierać świadczenia pielęgnacyjne DLACZEGO ja nie mogę zrezygnować z własnej emerytury osobiście wypracowanej. Znowu dyskryminacja , znowu lepsi - gorsi.Mój syn 40 lat wymaga opieki 24 h niestety dorobić nie da rady.Brak słów.

    OdpowiedzUsuń