sobota, 28 kwietnia 2018

Jest oficjalne oświadczenie protestujących w Sejmie w sprawie rządowej propozycji dodatku 500 zł


Nie milkną echa piątkowego spotkania minister Rafalskiej z protestującymi w Sejmie. Strona rządowa przedstawiła propozycję zrealizowania drugiego postulatu - tj. dodatku rehabilitacyjnego 500 zł. Protestujący stanowczo odrzucili przygotowany projekt, zgodnie z którym dodatek miałby mieć formę rzeczową - darmowe pieluchy, dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego bez limitu, dostęp do specjalistów bez kolejek, a nie finansową. W sobotę pojawiło się oświadczenie wydane przez protestujących uzasadniające przyczynę odrzucenia propozycji rządu.


Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, przed piątkowym spotkaniem minister Rafalskiej z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych, przekazała informację, że "jest 500 zł na rehabilitację osób o znacznym stopniu niepełnosprawności". Oznaczałoby to, że rząd spełnił dwa główne postulaty protestujących. Jednak rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych poinformowali, że nie godzą się na tę propozycję - uznali ją za manipulację "Zaproponowano nam 500 zł nie jako dodatek pieniężny, tylko rzeczowy". Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych w wieczornej wypowiedzi wyraźnie podkreśliła "Cały czas chodzi nam o to, aby te niepełnosprawne osoby miały w swoich portfelach pieniądze na życie, o 500 zł więcej. Teraz przychodzi pani minister z projektem ustawy, z czego jesteśmy ogromnie ucieszeni. Pani minister obiecuje, że będą darmowe pieluchy, nie będzie limitów do sprzętów rehabilitacyjnych, będzie dostęp do specjalistów bez kolejek. Ale my cały czas mówimy o żywej gotówce dla tych osób niepełnosprawnych".

W sobotą pojawiło się oświadczenie, które szczegółowo wyjaśnia przyczyny odrzucenia rządowego projektu. Protestujący podkreślają m.in., że zaproponowana przez rząd forma "rzeczowego" wsparcia osób z niepełnosprawnościami odbiera prawo do samodzielnego wyboru formy i rodzaju rehabilitacji. Zauważają, że "wyższe koszty życia, ponoszone w związku z niepełnosprawnością to nie tylko i nie zawsze rehabilitacja medyczna czy zaopatrzenie w sprzęt czy materiały medyczne. Część osób niepełnosprawnych, wymagających terapii czy rehabilitacji wysokospecjalistycznej i/lub rehabilitacji społecznej, specjalistycznej terapii psychologicznej, treningu umiejętności społecznych czy asystencji, ponoszących wyższe koszty mobilności, diety, itd. Itp. w proponowanych przez rząd rozwiązaniach nie znalazłaby dla siebie żadnej oferty."

Protestujący stanowczo nie zgadzają się również z wypłatą świadczeń w formie rzeczowej - jak zauważają taka forma funkcjonuje w przypadku świadczeń dla rodzin dysfunkcyjnych, gdzie występują problemy związane z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków czy hazardu. "Skierowanie do nas świadczeń w tym trybie, to forma dyskryminacji i uprzedmiotowienia osoby niepełnosprawnej."

Dodatkowo zwracają uwagę, że rząd mówi nieprawdę, twierdząc że postulat o dodatek rehabilitacyjny został zmieniony "To wciąż ten sam postulat o świadczenie gotówkowe w kwocie 500 zł. Rzekoma zmiana, dopuszczała jedynie inną formę realizacji tego postulatu, tj. przez przypisanie kwoty dodatku do renty socjalnej, co zamknęłoby kwestię domniemanej przez min. Elżbietę Rafalską niekonstytucyjności takiego świadczenia."


Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się na stronie Facebook/RONJak informuje Komitet Protestacyjny RON, w składzie Iwona Hartwich, Marzena Stanewicz, Aneta Rzepka, Maria Królikowska - protest w Sejmie trwa nadal!

Źródło informacji: RON, dziennik.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

3 komentarze:

 1. Pani która rzekomo przedstawiała postulaty jako w imieniu niepełnosprawnych, przedstawiał tylko część postulatów i wyłącznie dotyczącą opiekunów tych osób. A ja pytam gdzie reszta postulatów ?! Zapomniała pani przedstawić postulaty o zasiłku pielęgnacyjny.... Nie zmalał go w pisemnej formie...A gdzie w tym dorośli niepełnosprawni ? ! Nie ma !

  OdpowiedzUsuń
 2. zasilek pięlegnacyjny 500zl a nie 153

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od ponad 20lat ta sama 153zł,a miał być waleryzowany

   Usuń