czwartek, 5 kwietnia 2018

Inspektorzy PIP alarmują: niepełnosprawni pracownicy są zmuszani do rezygnacji z uprawnień do krótszej pracy. Potrzebna zmiana przepisów


Jak informuje serwis Gazeta Prawna na rynku pracy obserwowana jest niebezpieczna i niekorzystna tendencja "wymuszania" na niepełnosprawnych pracownikach rezygnacji z uprawnienia do krótszej pracy. Stanowisko takie potwierdzają kontrolerzy PIP i wynika to z licznych kontroli oraz skarg pracowników. Inspektorzy pracy apelują o zmianę w przepisach, która lepiej chroniłaby prawa pracujących osób z niepełnosprawnościami.


Dla przypomnienia zgodnie z obowiązującym prawem - art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511) czas pracy osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności nie może przekraczać siedmiu godzin dziennie oraz 35 tygodniowo, a także tacy pracownicy nie mogą wykonywać obowiązków służbowych w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Jednakże art. 16 wspomnianej ustawy mówi, że osoba z dysfunkcjami może wystąpić z wnioskiem do lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne o wyrażenie zgody na pracę w ogólnej normie czasu pracy. Czyli przez osiem godzin dziennie i 40 tygodniowo.

Według kontrolerów PIP art. 16 stwarza pole do nadużyć, które często wykorzystywane jest przez pracodawców. Przykładem tego mogą być sytuacje, kiedy pracodawcy uzależniają podpisanie kolejnej umowy o pracę od posiadania przez pracownika zgody na wydłużony czas pracy. Zdarzają się przypadki, że pracodawcy podczas zatrudniania "podsuwają" pracownikom skierowanie na badania lekarskie i gotowe oświadczenia woli o tym, że chcą pracować w normalnym, kodeksowym wymiarze. Jednocześnie dużym problemem jest udowodnienie pracodawcy, że wymusił na pracowniku zdobycie takiego oświadczenia. Sami pracownicy również boją się oficjalnie o tym mówić i najczęściej godzą się na takie rozwiązanie. W związku z tym PIP chce zmian w prawie w tym zakresie, które uniemożliwiłyby pracownikowi wnioskowanie o wydłużony czas pracy.

Trzeba dodać, że w styczniu br. główny inspektor pracy wystąpił do MRPiPS z wnioskiem o taką zmianę w przepisach – tak, aby w lepszy sposób zabezpieczały one interesy i prawa niepełnosprawnych pracowników. Jednakże resort nie podzielił w pełni zdania wnioskodawcy, zmiany ustawy w tej kwestii w najbliższej przyszłości nie przewiduje, ale też nie mówi stanowczego "nie". Według zapowiedzi przedstawione przez inspekcję propozycje zostaną najpierw przeanalizowane, a dopiero później przygotowane będą „ewentualne zmiany w systemie rehabilitacji zawodowej osób z dysfunkcjami”.

Źródło informacji: gazetaprawna.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz