środa, 14 marca 2018

Ponad 3 mld na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin w ramach programu "Za życiem". Pomoc jakiej dotąd nie było!


14 marca odbyła się konferencja podsumowująca prowadzone konsultacje społeczne zmian w ustawach wdrażających Program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem". "Program kierowany jest do szczególnej grupy osób, która dotąd nie miała takiego wsparcia" – oceniła wicepremier Beata Szydło. W wydarzeniu wzięła także udział minister Elżbieta Rafalska, a także wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

"Program „Za życiem” jest wyjątkowy. (…) Żaden program nie powstał w tak szczególnych okolicznościach, z tak wielkim poczuciem misji, którą powinniśmy podjąć po to, by faktycznie pokazać, że dla polskiego państwa wspieranie wszystkich obywateli, każdego, jest niezwykle ważne, a szczególnie tych, którzy są w trudniejszej sytuacji, którzy są słabsi, którzy wymagają troski i opieki." Te słowa wicepremier Szydło powinny być podsumowaniem mozolnej pracy wielu resortów, której celem jest poprawa funkcjonowania w społeczeństwie najsłabszych, wymagających pomocy grup.


Beata Szydło przypomniała, że program powstał w 2016 r. - "To był szczególny czas w Polsce, kiedy żywa była dyskusja o problemach związanych nie tylko z niepełnosprawnością, ale również o możliwościach i szansach funkcjonowania rodzin, które mają niepełnosprawne dzieci i kobiet, które stoją przed trudną decyzją dowiadując się, że dziecko, które urodzą, będzie miało niepełnosprawności."

Wicepremier dodała także, że "program nie jest idealny, a konsultacje są po to, by go udoskonalać, uwzględniać zgłaszane uwagi". Podała, że "na spełnienie oczekiwań środowisk" w ciągu czterech lat wydane zostanie ponad 3 mld zł.

Opublikowane przez Ministerstwo Rodziny tweety w pełni obrazują rozmach programu oraz plan działania na lata 2017 - 2021.


Pierwszy etap programu "Za życiem" to m.in. wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wzmocnienie roli asystentów rodziny, rozwój mieszkań chronionych i nowy program polityki zdrowotnej. Drugi etap obejmować ma m.in. wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Ponadto obecna na konferencji minister Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że Polska jest wśród liderów w UE jeśli chodzi o nakłady na politykę rodzinną - w 2017 r. było to ponad 3,1 proc. PKB. Podkreśliła, że w tym roku zwiększono trzykrotnie środki na rozwój miejsc opieki dla najmłodszych dzieci - "W tym roku może powstać 24,5 tys. nowych miejsc opieki, dofinansujemy 56 tys. już istniejących miejsc, w tym prawie 640 dla dzieci z niepełnosprawnością", a także wspomniała o zamiarach utworzenia mobilnej legitymacji osoby z niepełnosprawnością.

Dla przypomnienia - celem programu "Za życiem" jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Źródło informacji: wpolityce.pl / Źródło zdjęcia: twitter.com

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

3 komentarze:

 1. Zrealizować wyrok trybunału 21 pażdziernik 2014 hipokryci....

  OdpowiedzUsuń
 2. Pieprzenie kotka za pomoca mlotka. Kłamcy.

  OdpowiedzUsuń
 3. kiedyś osoba niepełnosprawna nie płaciła podatku drogowego, poprzednia władza wcisnęła ten podatek do paliwa, wiec osoba niepełnosprawna jeździ dużo bo auto to są nogi takiej osoby i więcej płaci podatku przy zakupie paliwa. Miała być jakaś rekompensata z tego tytułu do tej pory nic.
  Czy ktoś kiedyś nam to w jakiś sposób zrekompensuje?

  OdpowiedzUsuń