czwartek, 15 marca 2018

Ponad 23 mld zł z funduszy unijnych i krajowych na program dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Ważna zapowiedź MIiR


Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji w latach 2018-2025 z funduszy unijnych i krajowych na realizację rządowego programu Dostępność plus zostanie przeznaczone ponad 23 mld zł. Obecnie resort prowadzi konsultacje tego programu.

Pieniądze w większości zostaną przeznaczone na likwidację barier w przestrzeni publicznej, tak aby była przyjazna osobom o szczególnych potrzebach - np. osobom z niepełnosprawnościami, seniorom, a także kobietom w ciąży. Już w grudniu 2017 roku rozpoczęcie prac nad programem Dostępność Plus zapowiedział premier Mateusz Morawiecki "chciałbym, żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą czy biegiem na 3000 m z przeszkodami". Za przygotowanie programu odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Resort właśnie skierował jego projekt do konsultacji.


Jak zapowiedział szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński na konferencji prasowej, konsultacje potrwają do 6 kwietnia, a 23 kwietnia planowane jest uroczyste uruchomienie programu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Program Dostępność Plus jest odpowiedzią na zmiany demograficzne i rosnącą aktywność osób z niepełnosprawnościami. Według szacunków do 2024 roku 23% mieszkańców naszego kraju będzie miało 65 lat lub więcej. W tym samym czasie liczba osób z niepełnosprawnościami (w zależności od przyjętych kryteriów) wyniesie od 5 do 8 milionów.

Program będzie miał dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Czyli na przykład wprowadzi prawo, które zagwarantuje, że nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych, każdy nowo kupiony pociąg, autobus albo tramwaj będzie przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami, przestrzeń publiczna (na przykład wyjście z dworca, dojście na perony, przejścia dla pieszych) będzie odpowiednio oznakowana. Przewidywane jest również kształcenie specjalistów w tym zakresie, a także tworzenie nowych technologii. Drugi wymiar to inwestycje (budowlane, transportowe, technologiczne) w istniejącą infrastrukturę, przestrzeń, środki transportu, strony internetowe czy usługi o charakterze powszechnym. Czyli dostosowanie tego, co już istnieje, do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie działania w programie będą realizowane w ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Na program przeznaczone będą 23 miliardy złotych. Źródłami finansowania są fundusze europejskie, tak zwane fundusze norweskie i EOG, publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Program będzie realizowany w latach 2018-2025.

Jakie będą efekty programu? Według zapowiedzi ministerstwa, przykładowo w 1000 miejsc i budynków użyteczności publicznej zostaną usunięte lub ograniczone bariery architektoniczne i komunikacyjne, co najmniej 20% mieszkań wybudowanych w programie Mieszkanie Plus będzie dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach, wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje będą przyjazne seniorom i osobom z niepełnosprawnościami, strony internetowe wszystkich urzędów i instytucji będą dostępne dla osób niewidomych i niesłyszących, co najmniej połowa czasu antenowego w TV będzie dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących (audiodeskrypcja i napisy).

Źródło informacji: miir.gov.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz