poniedziałek, 5 marca 2018

Weszły w życie ważne zmiany w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Nie wszystkie jednak satysfakcjonują pacjentów


3 marca 2018 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Rozporządzenie rozszerzyło zakres oferowanych wyrobów oraz zwiększyło ich dostępność.

Poniżej pełna lista zmian.

1) Rozszerzono wykaz wyrobów medycznych o:
- zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej,
- wyroby medyczne do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) – sensor/elektroda i transmiter/nadajnik.
2) Wprowadzono możliwość (w uzasadnionych medycznie przypadkach) skrócenia do 4 lat czasu użytkowania wózków inwalidzkich dla dorosłych.
3) Zwiększono limity ilościowe na środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk na miesiąc (np. majtki chłonne i pieluchomajtki).
4) Rozszerzono kryterium przyznawania wyrobów stomijnych o pacjentów z przetoką ślinową.


Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że dzięki tym zmianom pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do wyrobów medycznych, co przełoży się na poprawę jakości ich życia. Jednak w jednym przypadku wśród korzystających z refundowanych wyrobów medycznych pojawił się pewien niedosyt. Chodzi o zmianę limitu ilościowego na środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk miesięcznie. Po pierwsze pacjenci podkreślają, że w innych krajach limit ten wynosi średnio 120 sztuk, a po drugie zwracają uwagę na niezmieniony limit cenowy - co oznacza, że wielu pacjentów zapłaci więcej z własnej kieszeni. Co prawda producenci muszą zaoferować też produkt w cenie limitu, ale jego chłonność i inne parametry jakościowe będą gorsze. Podobne stanowisko przyjęło także Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti, które już od dziesięciu lat postulowało o tę zmianę "- Oczywiście cieszymy się z podniesienia limitu, choć w krajach sąsiednich wynosi on średnio 120 sztuk miesięcznie. Jednak z przykrością odnotowujemy brak jakiegokolwiek wzrostu limitu cenowego" - mówi Teresa Bodzak, przewodnicząca Sekcji Pęcherza UroConti. Z kolei prezes Stowarzyszenia podkreśla "- Wielokrotnie informowaliśmy, że limity cenowe są zaniżone w stosunku do cen rynkowych najczęściej używanych środków absorpcyjnych, takich jak majtki chłonne i pieluchomajtki i że nie były podnoszone od 18 lat. Nie rozumiemy, dlaczego podnosząc limit ilościowy z 60 do 90 sztuk ministerstwo nie podniosło jednocześnie limitu cenowego."

Dotychczas osobom cierpiącym na nietrzymanie moczu w ramach refundacji, po spełnieniu kryterium chorobowego, przysługiwało do 60 sztuk produktów chłonnych (2 szt. na dobę) miesięcznie przy 30% dopłacie pacjenta oraz limicie cenowym 90 zł. Z kolei osoby z chorobą nowotworową miały prawo 100-procentowej refundacji do 60 sztuk środków absorpcyjnych przy limicie cenowym 77 zł. To dwie pieluchomajtki dziennie.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem limity cenowe faktycznej refundacji dla pacjenta onkologicznego (pozycja 100 rozporządzenia) zostaną obniżone z poziomu 1,28 zł do poziomu 0,86 zł za jedna sztukę, a dla pacjentów pozostałych (pozycja 101) z poziomu 1,05 zł do poziomu 0,7 zł za sztukę. Oznacza to, że w tych kwotach możliwy będzie zakup jedynie 90 sztuk małych wkładek anatomicznych o niskiej chłonności nie zabezpieczających potrzeb osób z NTM, a sama refundacja (77 zł dla pacjentów onkologicznych oraz 63 zł dla pozostałych) się nie zmieni.

Źródło informacji: rynekaptek.pl

1 komentarz:

  1. Świetny artykuł, dzięki :) A propos osób niepełnosprawnych, ten sklep internetowy ma w ofercie mnóstwo praktycznych gadżetów i innych artykułów ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Żeby zobaczyć całą ofertę, kliknij w link: klik.

    OdpowiedzUsuń