piątek, 2 marca 2018

Opiekunowie nie będą musieli wliczać zasiłku pielęgnacyjnego do dochodu podopiecznego? Ważna deklaracja na posiedzeniu sejmowej komisji!


Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, które odbyło się 27 lutego 2018, pojawił się temat, w ostatnim czasie dość głośny i wywołujący niemałe emocje, wliczania zasiłku pielęgnacyjnego do dochodu osoby niepełnosprawnej. W czasie obrad komisji padła propozycja złożenia stosownej poprawki do obowiązujących przepisów.

Na posiedzeniu Komisji pojawił się ważny głos w dyskusji, dający nadzieje na korzystne dla opiekunów zakończenie tej sprawy. Posłanka PIS Urszula Rusecka, zastępca przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, zaproponowała poprawkę, dzięki której zasiłek pielęgnacyjny 153 zł nie byłby wliczany do dochodu niepełnosprawnego podopiecznego "- Chciałabym zgłosić poprawkę, która dotyczy uelastycznienia kwoty limitu dochodów osoby niepełnosprawnej poprzez wskazanie, że stanowi go 12-krotność renty socjalnej. Chodzi również o to, by nie wliczać do tego limitu zasiłku pielęgnacyjnego. Tak jest w wypadku alimentów. Mam wrażenie, że jest to bardzo ważna kwestia, która umknęła podczas prac nad prawem podatkowym." Niestety ze względu na charakter posiedzenia, Urszula Rusecka nie mogła zgłosić swojej poprawki – będzie to możliwe dopiero podczas następnego spotkania Komisji, którego termin nie jest jeszcze znany.


Propozycja posłanki Ruseckiej spotkała się z poparciem, m. in. Agnieszki Ścigaj - przedstawicielki ruchu Kukiz’15, a także przedstawicieli opiekunów, którzy zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia tej zmiany w przepisach, jednocześnie chcieliby by została uzupełniona o zapis, dzięki któremu opiekunowie zostaliby zwolnieni z konieczności zwracania pieniędzy, które błędnie odliczyli sobie w latach ubiegłych - aż do 2012 roku.

Do sprawy odniósł się także obecny podczas posiedzenia Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz "- Jestem w stałym kontakcie z Ministerstwem Finansów, które szacuje koszty takiej zmiany. Mamy w Sejmie prace nad jedną z ustaw dotyczących podatków, więc są warunki do tego, by się tą kwestią zająć. Zdajemy sobie sprawę, że jest to rzecz bardzo ważna dla środowiska osób niepełnosprawnych, ale taka zmiana wymaga uwzględnienia możliwości budżetowych, które muszą zostać oszacowane".

Pozostaje mieć nadzieję, że politycy skutecznie rozwiążą ten problem i wyjdą naprzeciw oczekiwaniom opiekunów osób z niepełnosprawnością, którzy niecierpliwie oczekują na pozytywny finał tej sprawy, a propozycja posłanki Ruseckiej daje im ku temu silne podstawy.

Dla przypomnienia chodzi o odpis w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na utrzymanie niepełnosprawnych i niezdolnych do pracy: współmałżonka, dzieci własnych i przysposobionych, dzieci obcych przyjętych na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwa, ojczyma, macochy, zięciów, synowych – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób nie przekraczają określonego limitu - od stycznia 2018 roku wynosi on 10 080 zł. Ku zaskoczeniu wielu opiekunów okazało się, że do dochodu niepełnosprawnego podopiecznego wlicza się także zasiłek pielęgnacyjny 153 zł, a co gorsze reguła ta obowiązuje od kilku lat. W przypadku gdy podopieczny pobiera rentę socjalną oraz zasiłek pielęgnacyjny 153 zł suma jego dochodu przekracza kwotę 10 080 zł i w takim wypadku opiekun traci prawo do ulgi rehabilitacyjnej.

Źródło informacji: niepełnosprawni.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza