czwartek, 11 stycznia 2018

Polscy naukowcy stworzyli pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla niewidomych. To będzie prawdziwa rewolucja!


Ten wynalazek bez wątpienia przełamuje kolejną barierę i jeśli wejdzie do masowej produkcji, takie są właśnie plany konstruktorów, może wywołać niemałą rewolucję w świecie udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Mowa o Blindtouch - prototypie pierwszego na świecie aparatu fotograficznego dla niewidomych, który został stworzony przez młody polski start-up Robot Manufacture z Bielska Białej.

Jak to działa? Blindtouch, podobnie jak standardowe aparaty wykonuje zdjęcia, jednak posiada dodatkową innowacyjną funkcję - możliwość zobaczenia zdjęcia, a ściślej zarysów obiektów na zdjęciu, dotykiem, przy użyciu specjalnego monitora z trójwymiarową matrycą wysuwanych pinów. Blindotuch pozwoli również na wyświetlanie tekstu zapisanego alfabetem Braille’a. Dzięki tym udogodnieniom osoby niewidome będą mogły w pełni cieszyć się urokami fotografii. Ponadto urządzenie może mieć dodatkowe zastosowania, np. szybkie i wygodne "obejrzenie" nowego, nieznanego otoczenia. Na uwagę zasługuje kolejny pomysł twórców aparatu - stworzenie specjalnego portalu internetowego, na którym będzie można udostępniać i wymieniać swoje zdjęcia.


W chwili obecnej aparat Blindtouch jest jeszcze w fazie prototypowej. Planowane jest rozpoczęcie kampanii crowdfundingowej, której celem będzie zebranie środków na przygotowanie wynalazku do stworzenia produkcyjnej wersji urządzenia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza