piątek, 21 grudnia 2018

Minister Inwestycji i Rozwoju powołał Radę Dostępności. Czym będzie się zajmowała?

Zdjęcie: Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński

W czwartek 20 grudnia Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński podpisał zarządzenie powołujące do życia Radę Dostępności. "Zaprosimy do współpracy ekspertów od polityk publicznych oraz reprezentantów środowisk osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Planujemy powołać pierwszych członków już w styczniu" - zapowiedział minister. Głównym celem rady będzie wsparcie ministerstwa w realizacji Programu Dostępność Plus.


Eksperci od dostępności doradzą ministrowi Kwiecińskiemu przede wszystkim:

 - w opiniowaniu i wskazywaniu kierunków zmian w prawie na rzecz dostępności,
 - w rekomendowaniu najlepszych rozwiązań dla poprawy dostępności różnych miejsc w przestrzeni publicznej, na przykład parków, budynków administracji, publicznych serwisów internetowych,
 - w przygotowywaniu systemu certyfikacji (na mocy ustawy o dostępności wiele instytucji publicznych będzie musiało mieć certyfikaty dostępności) i akredytacji podmiotów działających na rzecz dostępności (przyznawaniem certyfikatów dostępności zajmą się organizacje pozarządowe akredytowane przy Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

W skład rady wejdzie maksymalnie 50 członków. Znajdą się w niej przedstawiciele rządu i eksperci od dostępności. Jej członków będzie powoływał Minister Inwestycji i Rozwoju, ale o wskazanie kandydatów będzie mógł poprosić inne organizacje, między innymi Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, Radę Dialogu Społecznego, Radę Działalności Pożytku Publicznego, Krajową Izbę Gospodarczą, Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Krajową Radę Konsultacyjną do spraw Osób Niepełnosprawnych.


Rada będzie spotykać się co najmniej dwa razy w roku. Podstawą do jej działania jest w tej chwili zarządzenie ministra, ale w skierowanym do konsultacji i uzgodnień projekcie ustawy o dostępności są przepisy dotyczące działania rady. Oznacza to, że po wejściu w życie ustawy, Rada Dostępności będzie umocowana ustawowo.

Źródło informacji: miir.gov.pl / Zdjęcie: twitter/MIR_GOV_PL

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza