poniedziałek, 10 grudnia 2018

Aplikacja "Kompan" pomagająca osobom z niepełnosprawnościami w podróży pociągiem wygrała Hackaton Plus


W weekend 8-9 grudnia, w ramach Hackaton Plus, ponad 120 osób w 22 zespołach tworzyło dostępne prototypy aplikacji i serwisów internetowych, mających na celu ułatwianie codziennego życia osób, które mają trudności w poruszaniu się i percepcji. Dwudniowy maraton programowania na rzecz poprawy dostępności organizowany był przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Uczestnicy Hackaton Plus stworzyli aplikacje transportowe ułatwiające planowanie podróży, rozwiązania pomagające w rozumieniu tekstów oraz pozwalające na zamówienie asystenta. Wśród projektów powstałych podczas maratonu były także aplikacje: inwentaryzujące dostępność miejsc i budynków oraz udostępniające programy telewizyjne dla osób niesłyszących i niewidzących.


Najwyższą ocenę ekspertów otrzymała aplikacja "Kompan", stworzona przez zespół NEXOCODE. Jej celem ma być pomoc osobom z niepełnosprawnościami w podróży pociągiem - oprogramowanie, na podstawie danych wczytanych z zeskanowanego biletu, zaprezentuje informacje na temat dostępności dworca i peronów, wind, a także najlepszej drogi na właściwy peron. Aplikacja automatycznie zamówi też asystenta na dworzec. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 20 tys. złotych.

Druga nagroda trafiła do zespołu CODE HUSAR za aplikację „VUER” oferującą audiodeskrypcję dla niewidomych oraz wysyłanie powiadomień dla osób z problemami słuchu. Trzecie miejsce zajął zespół WUWU za projekt „Powszechny audyt dostępności architektonicznej” oceniający dostępność budynków i pomieszczeń.
 
Jak zapowiada MIiR efekty prac zespołów konkursowych w przyszłości mogą przyczynić się do znoszenia barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych. Uzyskane prototypy aplikacji będą mogły być podstawą do stworzenia użytecznych rozwiązań wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Autorzy najlepszych projektów, poza otrzymaniem atrakcyjnych nagród pieniężnych, zostali zaproszeni do dalszego rozwijania swoich pomysłów przy wsparciu partnerów technologicznych wydarzenia.

Źródło informacji: miir.gov.pl / Zdjęcie: twitter/MIR_GOV_PL

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza