piątek, 25 maja 2018

Naczelna Rada Lekarska za wprowadzeniem limitów na rehabilitację dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności


W czwartek, 24 maja, Naczelna Rada Lekarska przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Prezydium NRL uważa, że konieczne jest wprowadzenie limitów w dostępie do rehabilitacji leczniczej dla tej grupy świadczeniobiorców.


Rada odniosła się do Ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, która zakłada objęcie najciężej niepełnosprawnych, niezależnie od wieku oraz daty powstania niepełnosprawności, określonymi formami wsparcia. Obejmują one: zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania oraz bezlimitowe finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca.

Wątpliwości NRL budzi podpunkt mówiący, że osobom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności przyznane zostanie prawo nielimitowanego korzystania poza kolejnością z rehabilitacji leczniczej. Lekarze obawiają się, że przepis ten znacząco ograniczy dostęp do świadczeń dla innych grup pacjentów. 

Zdaniem Prezydium NRL rozwiązaniem tego problemu mogłoby być określenie limitów w dostępie do rehabilitacji dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - np. rocznych. W szczególności taki limit powinien być określony dla rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych.


Źródło informacji: politykazdrowotna.com, Stanowisko Prezydium NRL w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz