czwartek, 8 listopada 2018

W jedynym uzdrowisku w woj. warmińsko-mazurskim powstaje nowoczesny zakład przyrodoleczniczy


5 listopada Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto podpisał umowę na kwotę prawie 26,5 miliona złotych dotyczącą budowy zakładu przyrodoleczniczego w Dzielnicy Uzdrowiskowej. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu pn. Budowa Zakładu Przyrodoleczniczego wraz z rozbudową Promenady Zdrojowej w Uzdrowisku Gołdap. Całkowity koszt projektu to prawie 30 milionów złotych.


Na ten cel gmina otrzymała dotację w wysokości prawie 18 milionów złotych. Pokryje to  60% kosztów projektu. Budowa zakładu to kolejny, po uzyskaniu statusu uzdrowiska, wybudowaniu pijalni wód mineralnych i leczniczych oraz Mazurskich Tężni Solankowych, kamień milowy na drodze rozwoju Mazurskiego Zdroju.

Zgodnie z zapowiedziami Zakład Przyrodoleczniczy powstanie w nowo wybudowanym, trzykondygnacyjnym budynku. Będzie on podzielony na trzy strefy rehabilitacyjne. W pierwszej strefie znajdą się gabinety masażu, gabinety wykorzystujące w terapii niskie i wysokie temperatury oraz inhalatoria. Drugą strefę stanowić będą baseny rehabilitacyjne umożliwiające hydroterapię. Redukcję stresu będzie wspierać komora floatingowa umożliwiająca swobodne unoszenie się na wodzie. W trzeciej strefie znajdzie się nowoczesne SPA obejmujące sauny suchą i mokrą oraz grotę lodową i komorę infrared. Innym jej atutem będzie tepidadrium, czyli pomieszczenie o obniżonej wilgotności powietrza.

Wszystkie strefy oraz ich pomieszczenia będą wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny. Ponadto zostanie rozbudowana Gołdapska Promenada Zdrojowa - aż do ulicy Jeziorowej. Powstanie kolejny parking na 42 pojazdy, droga długości 430 m, ścieżka rowerową długości 0,5 km i chodniki długości 2 km. Inwestycję mają uzupełnić elementy małej architektury takie jak ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Dokonane zostaną nowe nasadzenia zieleni. Zamontowane zostanie dodatkowe, energooszczędne oświetlenie kompleksu.Budowa zakładu przyrodoleczniczego ma zakończyć się w połowie 2020 r.

Gołdap jest jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach. Jak możemy dowiedzieć się ze strony uzdrowiskogoldap.pl miasto jest idealnym miejscem dla kuracjuszy oraz turystów, ceniących sobie zdrowie i wypoczynek. Wykorzystywane są tu wody mineralne oraz wody lecznicze - dostępna jest Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych, poszukujący zdrowia mogą także korzystać z walorów Mazurskich Tężni Solankowych, jedynych w tej części Polski.


Źródło informacji: goldap.pl, rynekzdrowia.pl, goldap.org.pl / Zdjęcia: goldap.org.pl, By Krokus - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikipedia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza