środa, 28 listopada 2018

Uwagi NRL odnośnie planowanych zmian w skierowaniach na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową


Naczelna Rada Lekarska zgłosiła dwie uwagi do projektu nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ws. kierowania do sanatorium. Propozycja przepisów w tym zakresie jest obecnie na etapie konsultacji publicznych.


Dla przypomnienia chodzi o projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Pomysłodawcy zmian proponują, by został wprowadzony minimalny okres, po upłynięciu którego będzie można ponownie złożyć wniosek do sanatorium - ma on wynosić 12 miesięcy od zakończenia przez pacjenta leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Ponadto z tej formy leczenia będzie można korzystać nie częściej, niż raz na 18 miesięcy.

Ponadto planuje się usunięcie ze skierowania, które wypełnia lekarz kierujący, informacji o miejscu i rodzaju leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Kolejna propozycja zmiany przewiduje obowiązek przekazania skierowania do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia, pod rygorem utraty ważności skierowania.

Zniesiony ma być obowiązek weryfikacji skierowania po upływie 18 miesięcy od dnia jego wystawienia, nie będzie także konieczności wykonywania badania RTG klatki piersiowej, poza uzasadnionymi przypadkami, np. uraz klatki piersiowej, zapalenie płuc, wysiękowe zapalenie opłucnej.


Do powyższych propozycji zmian odniosła się Naczelna Rada Lekarska (STANOWISKO Nr 74/18/P-VIII). Zdaniem NRL wątpliwości budzi zniesienie możliwości wpisania na skierowaniu miejsca i rodzaju leczenia uzdrowiskowego przez lekarza kierującego - posiada on ważne informacje o swoim pacjencie, którymi nie dysponuje lekarz NFZ, np. o złej tolerancji pobytu pacjenta w konkretnym miejscu leczenia.

Wątpliwości NRL budzi też zmiana związana z wprowadzeniem minimalnego okresu, po upłynięciu którego będzie można ponownie złożyć wniosek do sanatorium - zgodnie z nią lekarz będzie zobowiązany do stwierdzania kiedy pacjent po raz ostatni korzystał z leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej. W ocenie NRL ten obowiązek powinien ciążyć na pacjencie - poprzez złożenia oświadczenia w tym zakresie lub dostarczenie karty z ostatniego leczenia uzdrowiskowego.

W chwili obecnej projekt jest na etapie konsultacji publicznych. Ewentualne wejście w życie nowych przepisów nastąpi w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia. Więcej o projekcie: legislacja.rcl.gov.pl


Źródło informacji: nil.org.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. kolejny bezsensowny przepis dot. skierowań do sanatoriów, który niczego nie zmienia. Po tych zmianach, tak jak obecnie, w jednym woj. okres oczekiwania będzie 4 lata w innym woj. 6-12 miesięcy. NFZ wie, że więcej osób korzysta z sanatorium w woj. przemysłowych a mniej z terenów rolniczych. Zamiast rocznej przerwy w złożeniu wniosku należałoby utworzyć centralną listę oczekujących i byłoby sprawiedliwie. Zamiast weryfikacji - zobowiązanie że np. rezygnuje z wyjazdu. Jeśli chodzi o miejsce to dobrze jest mieć wybór a leczenie w sanatorium ? Ja pojechałam leczyć astmę a podleczyłam sobie kręgosłup i zatoki. Astmę leczyłam powietrzem i byłam bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń