środa, 8 sierpnia 2018

Jeden z ważniejszych zabytków Warmii już wkrótce będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych


Niepełnosprawni turyści zwiedzający Frombork już za ponad 2 lata będą mogli podziwiać nie tylko od zewnątrz zabytkowy Pałac biskupa Ferbera i mieszczące się w nim Muzeum Mikołaja Kopernika, a wszystko w związku z remontem XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego. W ramach prac w budynku zostanie zamontowana winda oraz powstaną podjazdy dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

Pałac biskupa Ferbera powstał ok. 1350, na początku XVI w. został rozbudowany stając się rezydencją biskupów warmińskich. Formę barokową otrzymał podczas przebudowy w I poł. XVII w. Spłonął w 1945, został odbudowany w latach 1965–1970. Dziś w Pałacu znajduje się muzeum poświęcone Mikołajowi Kopernikowi, gdzie prezentowana jest wystawa stała podzielona na dwie części - Mikołaj Kopernik - życie i dzieło, w tym repliki dawnych instrumentów astronomicznych, księgi naukowe, popiersia oraz wizerunki Kopernika pędzla Jana Matejki ("Kopernik obserwujący niebo") i dłuta Teodora Rygiera ("Stary Kopernik") oraz astronomia w nawigacji i geodezji. Ponadto na parterze zgromadzono zabytkową ceramikę, wykopaliska archeologiczne i fragmenty gotyckich witraży.


Remontowi i konserwacji poddane zostanie również całe prezbiterium Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, dwie zakrystie, a na zewnątrz elewacje, witraże i dziedziniec wzgórza wraz z wjazdem. Do użytku turystów oddany zostanie również skarbiec.

Jak informuje serwis Olsztyn.Wyborcza początek remontu na wzgórzu katedralnym we Fromborku zaplanowano na drugą połowę sierpnia. Będzie to możliwe dzięki projektowi, który jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace remontowe mają potrwać do końca 2020 roku.

Źródło informacji: olsztyn.wyborcza.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz