czwartek, 22 listopada 2018

Opiekunowie znajdą tu pomoc i wytchnienie. Powstaje Centrum Opieki Wyręczającej w Gdańsku


Dzienną i całodobową opiekę wytchnieniową zapewni Centrum Opieki Wyręczającej, które już za 3 lata ma powstać w Gdańsku. W Centrum pomoc znajdą opiekunowie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Inicjatorem powstania placówki jest mieszcząca się w Gdańsku Fundacja Hospicyjna.


24 października, w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, Prezydent Miasta Paweł Adamowicz, podpisał list intencyjny, na podstawie którego Fundacja Hospicyjna otrzyma na 50 letnie użytkowanie działkę, na której powstanie Centrum Opieki Wyręczającej. Z jego pomocy będą mogli korzystać opiekunowie rodzinni, na co dzień zajmujący się swoimi bliskimi: z niepełnosprawnościami, ciężko chorymi, niesamodzielnymi, dorosłymi lub dziećmi.

Zgodnie z zapowiedziami Centrum Opieki Wyręczającej zapewni dzienną opiekę osobie niesamodzielnej - będzie tu miejsce dla 20 dzieci i 30 osób dorosłych, dając w ten sposób możliwość odpoczynku opiekunom rodzinnym, podjęcia pracy zawodowej lub załatwienia codziennych spraw. Dodatkową formą wsparcia będzie także możliwość dłuższego, całodobowego pobytu podopiecznego (2 tygodnie lub 30 dni) w zależności od jego sytuacji i potrzeb.

Przedstawiciele Fundacji podkreślają, że pobyt w Centrum miałby być finansowany "przez państwo i jest na to duża szansa". Dodają też, że chcieliby "żeby kryterium dochodowe nie było zaporą przed skorzystaniem z takiej pomocy. Zmęczenie i wypalenie długotrwałą opieką dotyka w podobnym stopniu wszystkich opiekunów rodzinnych."


Centrum ma powstać do 2021 roku. Jego budowa pochłonie łącznie blisko 20 mln. Obiekt ma powstać na działce o powierzchni ponad 3 tys. m kw. w odległości kilkuset metrów od hospicjum, przy ul. Kopernika w Gdańsku. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska zapowiedział, że miasto w miarę możliwości finansowo-prawnych będzie wspierać działalność nowej placówki.

Źródło informacji: fundacjahospicyjna.pl, gdansk.pl / Zdjęcie: fundacjahospicyjna.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza