wtorek, 4 września 2018

Częstochowska Archikatedra dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Będą podjazdy i winda na wieżę widokową!


29 sierpnia w Częstochowie odbyło się podpisanie umów o dofinansowanie projektu "Kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie Katedry Świętej Rodziny w Częstochowie i jej bezpośredniego otoczenia w celu zabezpieczenia obiektu dziedzictwa kulturowego i szerszego udostępnienia zabytku dla mieszkańców, pielgrzymów i turystów". Efektem prac remontowych obiektu będzie m. in. poprawa jego dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

Umowa dofinansowania dotyczy pierwszego etapu projektu modernizacji świątyni. Obejmie on remont elewacji, dachu, elementów kamiennych i ceglanych, schodów, posadzek, wykonanie nowoczesnych toalet i łazienek dla pielgrzymów, ogrzewania wewnątrz katedry, a także budowę podjazdów dla osób z niepełnosprawnością i windy prowadzącej na wieżę, z której będzie można podziwiać panoramę Częstochowy. Wartość projektu to niemal 9,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 7 mln zł.


Drugi etap prac objąć ma m.in. przebudowę placu.

Jak informuje dziennikzachodni.pl Archikatedra jest kolejnym obiektem sakralnym w Częstochowie, który otrzymał wsparcie na remont. Wcześniej parafia pw. św. Zygmunta otrzymała 12,5 miliona zł na nowoczesny kompleks pawilonów, w miejsce wyburzonych w tym miejscu sklepów sprzed drugiej wojny światowej. Obiekt służy parafianom, mieszkańcom miasta i turystom. Zaś w marcu zakończono inwestycję "Narodowe Perły Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra w Częstochowa - ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego", w ramach której za 21 milionów zł wyremontowano m.in. Salę Papieską. Unijne dofinansowanie wyniosło 17,7 miliona zł.

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie została wzniesiona w latach 1901–1927 na terenie dawnego cmentarza z lat 1825–1898, według projektu Konstantego Wojciechowskiego. Jest jedną z największych świątyń w Polsce i w Europie. Znajduje się w Częstochowie przy ulicy Krakowskiej.

Źródło informacji: dziennikzachodni.plczestochowa.wyborcza.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. W Polsce w dalszym ciągu jest problem z infrastrukturą dla osób z niepełnosprawnością ruchu ale pomału to się zmienia.

    OdpowiedzUsuń