poniedziałek, 14 maja 2018

Ustawa podwyższająca rentę socjalną oraz ustawa wspierająca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności już z podpisem prezydenta


W poniedziałek, 14 maja, Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wspierającą rencistów socjalnych. Podpis Prezydenta znalazł się również pod ustawą o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.


Informację o podpisaniu ustaw zamieściła Kancelaria Prezydenta.
Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej przewiduje podniesienie wysokości renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - 1029,80 zł brutto (obecnie renta socjalna wynosi 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy). Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 września 2018 r., z mocą wsteczną od dnia 1 czerwca 2018 r.

Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności zakłada objęcie najciężej niepełnosprawnych, niezależnie od wieku oraz daty powstania niepełnosprawności, określonymi formami wsparcia. Obejmują one: zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania oraz bezlimitowe finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca.

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych - w reakcji na podpisanie przez prezydenta ustaw zauważyła, że tylko jeden postulat został spełniony. Zadeklarowała, że protestujące osoby niepełnosprawne pozostaną w Sejmie "Walczymy o pierwszy postulat, o dodatek na życie w kwocie 500 zł dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji".


Źródło informacji: Prezydent.pl, wpolityce.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. Pozwólcie mam się leczyć pozwólcie nam żyć co z nielimitowaniej rehabilitacji? Żeby pojechać tez trzeba mieć pieniądze i kto na nią się dostanie i tak będą kolejki dlaczego za granicami Polski ludzie zdrowi mają wsparcie a w Polsce to już problem prosimy o pomoc co możemy zrobić by ją dostać? Mogę okazywać rachunki za rehabilitacje jeśli będzie trzeba wy w sejmie możecie godnie żyć dlaczego my nie możemy? Dając niepełnosprawnym nie umrzecie z głodu . Żyjąc z naszych pieniędzy starczyło by wam może na jeden dzień pomyślcie logicznie w końcu czym różnimy się od was? Gdybyście w sejmie mieli bliskich chorych lub sami potrzebowali pomocy może wiedzieli byście co my czujemy ale po co?przecież was stać na wszystko

    OdpowiedzUsuń