czwartek, 12 kwietnia 2018

W Chełmie powstała specjalna świetlica dla najciężej niepełnosprawnych. Opiekunowie znajdą tu pomoc i wytchnienie


Rodzice dorosłych osób z niepełnosprawnościami, przy wsparciu finansowym władz samorządowych Chełma, stworzyli specjalne miejsce dla swoich podopiecznych - świetlicę "Klub 25+". Niepełnosprawni znajdą tu opiekę, a rodzice będą mieli pomoc i wytchnienie w codziennych obowiązkach. Klub będzie także miejscem terapii, integracji i kontaktu z drugim człowiekiem. O sprawie informuje Rzecznik Praw Obywatelskich.


Najważniejszym twórcą tego miejsca jest "determinacja opiekunów", a w szczególności rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnością znaczną - które wymagają stałej, najczęściej 24 godzinnej opieki. Świetlica stanowi doskonały przykład, jak "wziąć sprawy w swoje ręce". Idealnym zobrazowaniem tego będzie krótka historia jej powstania.

Najpierw, półtora roku temu, było spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich z mieszkańcami Chełma - wtedy to na problem rodziców opiekujących się dorosłymi dziećmi z niepełnosprawnościami zwrócił uwagę pan Roman "- Wszędzie mi dziecko odrzucili. Bo twierdzą, że z taką niepełnosprawnością się nie kwalifikuje. Córka siedzi w domu i płacze" – mówił. Opowiadał też o tym, ile wysiłku wymaga opieka nad ponad 30-letnią córką z głęboką niepełnosprawnością. "- A przecież wystarczyłaby świetlica na 3-4 godziny dziennie. Można dzielić ten czas między różne osoby, a nie odrzucać te z najgłębszą niepełnosprawnością. Jeśli nam państwo nie pomoże, to jak damy sobie radę?" – pytał. Później było spotkanie pomiędzy prezydentem Chełma Stanisławem Mościckim z mieszkańcami i ekspertami RPO, po którym władze miasta zapewniły, że wesprą ewentualną inicjatywę rodziców, której celem będzie pomoc w opiece nad niepełnosprawnymi podopiecznymi.

Po tym spotkaniu rodzice zaczęli wspólnie działać. Założyli stowarzyszenie – Stowarzyszenie 25+. Znaleźli i wynajęli mały 29-metrowy lokal w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - koszt wynajęcia lokalu pokrywają rodzice osób uczestniczących w zajęciach. W lokalu został przeprowadzony gruntowny remont, przystosowano łazienkę dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażono lokal w niezbędne do pracy meble, zakupiono pomoce edukacyjne, gry, klocki, by terapeuci mogli pracować z podopiecznymi. Wszystko zostało zakupione za pieniądze rodziców pochodzące ze składek. W kwestii umeblowania, pomogli ludzie dobrego serca.


Miasto ogłosiło konkurs na realizację zadania publicznego na rok 2018 w zakresie działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami pod nazwą „Zajęcia terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych po 25 roku życia”. Stowarzyszenie złożyło ofertę – i wygrało w formalnym konkursie na przydział środków publicznych. Kwota dofinansowania z budżetu Miasta Chełm wynosi 60 000 zł i może być przeznaczona tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów zatrudnienia terapeutów zajęciowych. Wszelkie inne koszty ponosi stowarzyszenie i rodzice. Realizacja zadania kończy się 14 grudnia 2018 roku.

Kilka dni temu, po Wielkanocy świetlica zaczęła oficjalnie działać. Na razie korzysta z niej sześcioro podopiecznych, którzy pod opieką terapeutów spędzają tu czas.


A tak wyglądały prace nad stworzeniem tego miejsca.Źródło informacji: rpo.gov.pl / Źródło zdjęć: FB Stowarzyszenie 25+

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza