środa, 11 kwietnia 2018

Już wkrótce jeden z najważniejszych zabytków Krakowa dostępny będzie dla osób niepełnosprawnych


Bardzo dobra wiadomość dla niepełnosprawnych turystów - na Dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu trwają intensywne prace remontowe. Przy skrzydle południowym zamku pojawi się winda dla osób niepełnosprawnych. Będzie to pierwsza taka winda w tym miejscu i najprawdopodobniej ostatnia.


Przy kurtynie południowej Dziedzińca arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu (w prawo od wejścia), w miejscu poniemieckiej klatki schodowej powstaje nowoczesna winda, która wwiezie osoby z niepełnosprawnościami, a w szczególności poruszające się na wózku inwalidzkim na I i II piętro. Wyjście z windy będzie prowadziło na krużganek, przez który można dostać się do zamkowych komnat.

Dziś na zamku funkcjonują dwie windy, jednak żadna z nich nie jest dostępna dla osób na wózku inwalidzkim - są zbyt wąskie, a co gorsza, żeby do nich dotrzeć trzeba pokonać schody. Planowana inwestycja wprowadzi długo wyczekiwane udogodnienie na Wawelu, jednak według zapowiedzi już więcej takich nie będzie - nie pozwala na to charakter zabytku.

Jak informuje serwis dziennikpolski24.pl winda będzie gotowa do sierpnia, jednak nie od razu zostanie udostępniona. Najprawdopodobniej po raz pierwszy będzie można z niej korzystać pod koniec tego lub w przyszłym roku.

Źródło informacji: dziennikpolski24.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. Bardzo dobrze, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome potrzeb osób niepełnosprawnych. Oby pojawiało się więcej takich projektów!

    OdpowiedzUsuń