Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy. Ma to związek z wprowadzeniem elektronicznego potwierdzania zlecenia bez konieczności odbycia wizyty w oddziale NFZ.
Projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie nowego wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy wyrobu medycznego odzwierciedlającego ustalenie nowych zasad postępowania ze zleceniem wprowadzonych na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.
Z uwagi na fakt, iż ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowy sposób postępowania ze zleceniem, które w konsekwencji stanowi ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i osób starszych poprzez wprowadzenie elektronicznego potwierdzenia zlecenia, nie wymagającego odbycia wizyty w oddziale NFZ, wprowadzenie nowego wzoru odzwierciedlającego tę procedurę spowoduje ułatwienie w uzyskaniu wyrobu medycznego.
Jak będzie to działało? Każde zlecenie na wyrób medyczny lub jego naprawę wystawione przez lekarza zostanie elektronicznie przekazane do NFZ wprost z jego gabinetu medycznego w celu uzyskania zwrotnego potwierdzenia. Pacjenci nie będą już musieli odwiedzić oddziału NFZ, pozostanie im tylko udanie się z potwierdzonym zleceniem do wybranego sprzedawcy.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie wejdzie w życie zgodnie z terminem wejścia w życie upoważnienia ustawowego do jego wydania zawartego w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw - tj. z dniem 1 października 2018 r.
Przebieg prac nad projektem oraz wzory nowych zleceń można znaleźć na stronie legislacja.rcl.gov.pl
Witam
OdpowiedzUsuńKto teraz musi wystawić wniosek na wózek inwalidzki ?
Bo o tym nic nie ma w tym artykule
Pozdrawiam
To się nic nie zmieni. Po zlecenie trzeba iść do lekarza, on wypełnia je w formie elektronicznej i przesyła do NFZ - odchodzi nam obowiązek wycieczki z druczkiem do Funduszu.
UsuńOsoby uprawnione w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1844, z późn. zm.)
"osoba uprawniona – osobę posiadającą prawo wykonywania zawodu medycznego, która na podstawie przepisów
dotyczących wykonywania danego zawodu medycznego, jest uprawniona do wystawiania recept zgodnie z ustawą
oraz ustawą z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne,
o których mowa w art. 38;"