Najświeższe informacje dla osób z niepełnosprawnościami - prawo, ciekawostki, wydarzenia!
wtorek, 13 marca 2018
Powstaną schroniska dla bezdomnych niepełnosprawnych lub chorych z usługami opiekuńczymi
Kilka dni temu senatorowie, jednogłośnie i bez poprawek, przyjęli nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która przewiduje utworzenie schronisk dla osób bezdomnych świadczących usługi opiekuńcze, możliwość przyznania schronienia osobie bezdomnej oczekującej na umieszczenie w domu pomocy społecznej, a także rezygnację z wymogu zawarcia kontraktu socjalnego. Nowelizacja oczekuje teraz na podpis Prezydenta RP.
Kto będzie mógł skorzystać z nowego typu placówek? Usługi w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi przeznaczone będą dla osób bezdomnych, które "ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej pomocy i opieki innych osób w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy".
Nowa forma placówki umożliwi świadczenie usług opiekuńczych osobom wymagającym częściowej - nie przez całą dobę, pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych i opieki higienicznej. Dodatkowo, w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie bezdomnej, która posiada decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, będzie można przyznać tymczasowe schronienie w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi na czas oczekiwania na umieszczenie w DPS, jednak nie dłużej niż na 4 miesiące.
W przypadku schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, osoba bezdomna nie będzie musiała podpisywać kontraktu socjalnego, aby zostać skierowana do tej placówki. Ma to służyć wyeliminowaniu luki w zakresie możliwości uzyskania pomocy przez osoby, które z powodu bezdomności nie mają możliwości otrzymania świadczenia w postaci usług opiekuńczych.
Skąd pomysł na zmianę? "- Celem regulacji jest wyeliminowanie luki w systemie udzielania pomocy osobom bezdomnym w zakresie możliwości uzyskania tejże pomocy w postaci usług opiekuńczych" – mówiła podczas debaty w Senacie Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, tymczasowe schronienie jest udzielane osobom bezdomnym w 3 kategoriach placówek: noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych i ogrzewalni. Placówki te przeznaczone są dla osób zdolnych do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce. "- Jak pokazały doświadczenia roku 2016, zgodnie z zaproponowaną klasyfikacją, tak naprawdę w tych placówkach nie powinny się znaleźć np. osoby chore. A wiemy, że osoby bezdomne często są osobami chorymi. W związku z tym nowelizacja tejże ustawy wychodzi naprzeciw temu problemowi i uzupełnia tę lukę" – dodała wiceminister Elżbieta Bojanowska.
Nowelizacja trafi teraz do Prezydenta RP.
Źródło informacji: mpips.gov.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz