wtorek, 27 marca 2018

Bankomat w okolicy przystosowany do Twojej niepełnosprawności? Dzięki stronie "Dostępny bankomat" znalezienie zajmie dosłownie chwilę!


Ruszył specjalny serwis internetowy Dostępny bankomat, dedykowany dla osób z niepełnosprawnościami, w którym można szybko zlokalizować najbliższy bankomat przystosowany do określonej niepełnosprawności. Baza danych zawiera już niemal połowę dostępnych w Polsce urządzeń. Aplikacja dostępna jest na razie z poziomu www, ale według zapowiedzi niedługo pojawią się także wersje mobilne.


"Dostępny bankomat" to projekt realizowany przez Grupę roboczą ds. obsługi osób z niepełnosprawnościami przez banki - działającą przy Związku Banków Polskich, we współpracy z bankami i Fundacją Widzialni, przy wsparciu oraz pod patronatem Narodowego Banku Polskiego i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Stworzona baza zawiera szczegółowe informacje na temat bankomatów – ich lokalizację oraz przystosowania - ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami większą aktywność i samodzielność, a także zachęcić banki do prowadzenia działań zmierzających do zapewnienia dostępności swoich urządzeń. Wyszukiwanie bankomatu jest bardzo proste - wystarczy podać określoną lokalizację i rodzaj wymaganych udogodnień.

Jakie udogodnienia są uwzględniane? Poniżej szczegółowa lista dostępnych parametrów.

 - klawiatura numeryczna z oznaczeniem w brajlu,
 - tryb dla osób z niepełnosprawnością wzroku po naciśnięciu klawisza 5,
 - opis elementów urządzenia w brajlu,
 - tryb kontrastowy,
 - system komunikacji głosowej (wejście/gniazdo słuchawkowe),
 - możliwość dokonania transakcji bez użycia karty (np. BLIK, autoryzacja kodem mobilnym banku czy telefonem z systemem NTF, itp.),
 - możliwość transakcji zbliżeniowych,
 - dotykowa klawiatura/dotykowy ekran,
 - podjazd i przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach.

Jak informuje serwis alebank.pl obecnie w bazie Dostępnego bankomatu znajdują się informacje o ponad 10 tys. urządzeń z terenu całego kraju. To blisko połowa wszystkich bankomatów dostępnych w Polsce, których zgodnie z najnowszymi danymi z raportu NetB@nk, na koniec IV kwartału ubiegłego roku było nieco ponad 23 tys. Aplikacja dostępna jest z poziomu strony internetowej, ale według zapowiedzi już wkrótce pojawią się wersje iOS oraz Android. Platforma Dostępny Bankomat spełnia wymagania dotyczące standardu WCAG 2.0 na poziomie AA.

Zainteresowanych skorzystaniem z usługi odsyłam na stronę dostepnybankomat.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza