czwartek, 8 lutego 2018

Pit 2018: Czy w ramach ulgi na leki można odpisać suplementy przepisane przez lekarza specjalistę? Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia


Podczas korzystania z ulgi na leki, przysługującej w ramach ulgi rehabilitacyjnej, skierowanej do niepełnosprawnych podatników, należy koniecznie pamiętać o tym, że leki może przepisać tylko i wyłącznie lekarz specjalista (leki przepisane przez lekarza rodzinnego nie mogą podlegać odliczeniu, chyba, że leczenie będzie kontynuacją zaleconą przez specjalistę), a co w przypadku, gdy lekarz specjalista przepisze suplementy diety wspomagające leczenie?

Takie pytanie wpłynęło do Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o odpowiedź i wydanie interpretacji. Autorką wystąpienia była kobieta, niepełnosprawna w stopniu znacznym, która w ramach leczenia u lekarza specjalisty otrzymała receptę na leki za 2 200 zł (około 200 zł miesięcznie), dodatkowo ten sam lekarz przepisał jej suplementy pomocne w leczeniu chorób serca, których roczny koszt to 2 500 zł. W celu uniknięcia pomyłki poprosiła KIS, by dowiedzieć się, czy suplementy diety przepisane przez lekarza specjalistę może odpisać w PIT.


W odpowiedzi dyrektor KIS uznał, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej osoba niepełnosprawna może odpisać leki zdefiniowane w ustawie – Prawo farmaceutyczne, zaznaczył jednocześnie, że suplementy diety nie są lekami, a więc wydatków ponoszonych na ich zakup nie można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.40 11.383.2017.1.IL

Warto, a nawet trzeba o tym pamiętać. Więcej informacji o uldze rehabilitacyjnej można znaleźć tutaj: Kiedy można skorzystać z ulgi na leki i na co zwracać uwagę, by fiskus nie zakwestionował prawa do zwrotu?

Źródło informacji: rp.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza