sobota, 10 lutego 2018

Na Politechnice Śląskiej powstaje „Inteligentny” dom opiekun dla osób niepełnosprawnych i starszych. Pojawią się tu rozwiązania na miarę XXI wieku!


Firmy APA Smart - wspierająca tworzenie inteligentnych przestrzeni, we współpracy z Katedrą Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, współtworzą wyjątkowy projekt badawczy - Leonardo Lab - laboratorium umożliwiające prowadzenie specjalistycznych badań nad automatyzacją przestrzeni, zamieszkiwanej przez osoby niepełnosprawne lub w podeszłym wieku, wymagające opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Laboratorium określane jest jako „Inteligentny” dom opiekun, będzie to specjalna przestrzeń przeznaczona do przeprowadzania badań naukowych, podczas których testowane będą nowe rozwiązania skierowane do osób wymagających opieki, proponowane przez świat nauki. Testowane tu będą m.in. roboty, które pomogą personelowi medycznemu w opiece nad chorymi - robotyczne ramiona oraz roboty mobilne, które będą wspomagać osoby z ograniczoną ruchomością, rozwiązania technologiczne dla rehabilitantów, systemy wspierające interakcję osoby niepełnosprawnej z otoczeniem - np. prosty gest ręką zapali światło, wyłączy telewizor, uruchomi ogrzewanie, poprawi zagłówek łózka, zamieni łóżko w fotel. Powstaną tu także mechanizmy automatyczne, które dzięki analizie stanu organizmu osoby przebywającej w pomieszczeniu dopasują je do jego potrzeb - np. temperatura otoczenia będzie uzależniona od pocenia się. Co ważne, laboratorium będzie funkcjonowało w konfiguracji otwartej, oznacza to, że można go rozbudowywać o inne scenariusze sterowania, dopasowane do indywidualnych potrzeb.


Jaki jest główny cel tego projektu? Pomysłodawcy podkreślają, że połączenie wiedzy na temat komercyjnego wykorzystania technologii z kreatywnymi pomysłami i wiedzą naukowców, mogą zaowocować rewolucyjnymi projektami. Jednocześnie, dzięki wsparciu APA Smart, jest ogromna szansa, że opracowane rozwiązania wejdą do produkcji znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku pracy wyłącznie osób z grona akademickiego.

Inteligentna przestrzeń o powierzchni równej 40 m2 będzie służyła studentom podczas zajęć przedmiotowych, a także powadzone w niej będą indywidualne prace projektowe i naukowo-badawcze. Laboratorium będzie oficjalnie otwarte 20 lutego. Źródło informacji: naukawpolsce.pap.pl / Źródło zdjęcia: Politechnika Śląska

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe rozwiązanie jednak nic nie zastąpi człowieka i jego zaangażowania. Pracując w https://www.carework.pl/praca masz możliwość pracy jako opiekun dla seniora w Niemczech.

    OdpowiedzUsuń