piątek, 29 grudnia 2017

Krótszy okres użytkowania wózka inwalidzkiego oraz więcej pieluchomajtek na miesiąc? Trwają prace nad wykazem wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie


Na początku grudnia ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.  Do 12 grudnia 2017 r. odbywały się konsultacje społeczne. Aktualnie projekt jest opiniowany i po zakończeniu koniecznych procedur prawdopodobnie trafi do podpisu na biurko Ministra Zdrowia. Jakie zmiany są planowane?

W projekcie wykaz wyrobów medycznych został rozszerzony o trzy pozycje:

- zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej – uprawnieni do otrzymania będa osoby z cukrzycą typu I leczone przy pomocy pompy insulinowej. W przepisach określono, że wyrób ten jest zaopatrzeniem miesięcznym, w ramach tego okresu pacjentowi przysługuje 5 sztuk. Limt finansowania 45 zł, przy odpłatności 30%.
- sensor/elektroda do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM–RT) – osobami uprawnionymi będą pacjenci do 26 rozku życia z culrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii. Pacjentowi bedą przysługiwały 4 szt. elektrody/miesiąc. Limt finansowania 600 zł, przy odpłatności 30%.
- transmiter/nadajnik do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM–RT). osobami uprawnionymi będą pacjenci do 26 rozku życia z culrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii. Pacjentowi bedzie przysługiwała 1 sztuka transmitera na 8 miesięcy. Limt finansowania 1000 zł, przy odpłatności 30%.


Ponadto osoby korzystające z pieluchomajtek będą miały zwiększony miesięczny limit z 60 do 90 sztuk.

Użytkownicy wózka inwalidzkiego, w uzasadnionych medycznie przypadkach, będą mogli wnioskować o skrócenie okresu użytkowania i wcześniej starać się o kolejne dofinansowanie. Obecnie przysługuje ono raz na 4 lata.

Rozszerzono kryterium przyznawania wyrobów stomijnych o pacjentów z przetoką ślinową. Limit finansowania ustalono na poziomie 400 zł.

Uszczegółowiono też nazwę wózka inwalidzkiego specjalnego dla dzieci i dorosłych przez dodanie „wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, wózka stabilizującego plecy i głowę oraz wózka z funkcją pionizacji”.

Rozporządzenie wejdzie w życie 30 dni po ewentualnym ogłoszeniu.

1 komentarz:

  1. Jak wiadomo, dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, wszelkiego rodzaju sprzęty ułatwiające samodzielne wykonywanie codziennych czynności, są wręcz niezbędne. Można tutaj w sklepie sprawdzić ceny chociażby wózków inwalidzkich, jak wiadomo nie są one małe, więc każda pomoc jest tutaj niezwykle istotna.

    OdpowiedzUsuń