piątek, 15 grudnia 2017

Od przyszłego roku czeka nas niemal trzykrotna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego? Wszystko w rękach minister Rafalskiej!


Powraca temat zapowiadanej wcześniej podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego, który niezmiennie od kilkunastu lat wynosi 153 zł. Sprawa ma związek z obywatelską petycją, która w ostatnim czasie wpłynęła do sejmu - wnioskujący zwracają w niej uwagę, że obowiązująca kwota zasiłku nie zaspokaja potrzeb finansowych pobierających, a także łamana jest zasada równości i niedyskryminacji w związku z przysługującym dodatkiem dla osób represjonowanych w PRL - wynosi on dziś 402,72 złote i do takiej kwoty powinien także wzrosnąć zasiłek pielęgnacyjny.

Do sprawy odniósł się poseł PIS Arkadiusz Mularczyk - "Bardzo ciekawa inicjatywa. Dotychczasowe wydatki społeczne i socjalne były kierowane przede wszystkim do rodzin. Jestem całym sercem za wsparciem także osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny." Jego słowa świadczą o uznaniu zasadności petycji wśród posłów partii rządzącej. Pozwala to mieć nadzieję na podwyżkę i to już od 2018 roku! Teraz petycja trafiła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ostateczna decyzja pozostaje w rękach Elżbiety Rafalskiej.


Przypomnę tylko, że chodzi o zasiłek pielęgnacyjny przyznawany niepełnosprawnym dzieciom, osobom niepełnosprawnym w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobom niepełnosprawnym w wieku powyżej 16. roku życia legitymującym się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia oraz seniorom po 75 roku życia. Dziś wynosi zaledwie 153 zł. Kwota ta nie była waloryzowana od 11 lat i niestety nie przystaje zarówno do potrzeb, jak i gwałtownie wzrastającej w ostatnim czasie inflacji.

Źródło informacji: wp.pl, se.pl

2 komentarze:

  1. a co z osobami ktorzy pracowali i ich niepelnosprawnosc powstala w wieku 24 lat lub 30 lat nie uczyli sie bo pracowali i odprowadzali skladki do budzetu,dlaczego rzad i RAFALSKA DYSKRYMINUJE TYCH NIEPELNOSPRAWNYCH,CO Z OPIEKUNAMI DOROSLYCH NIEPELNOSPRAWNYCH co wcale nie mają zasilku opiekunczego bo jest dochod 764 zl na osobe w rodzinie czego RAFALSKA I RZAD nie zniesie tego dochodu tylko usmiercaja ludzi w bialych rekawiczkach,dlaczego o tym nikt nie wspomni o tym PROBLEMIE,rzad PREZYDENT,SZYDLO RAFALSKA OSZUKALI NIEPELNOSPRAWNYCH W BIALY DZIEN ale zobaczymy przy wyborach????????

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nadal nie mogę otrzymać zasiłku pielęgnacyjnego na synka bo pobieram rentę socjalną a do pracy nie mogę iść bo nie miałby kto jeżdzić z synkiem na rehabilitację i wizyty lekarskie A sama synka wychowuję

    OdpowiedzUsuń