piątek, 8 czerwca 2018

Program dopłat do czynszu również dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt ustawy przyjęty


W czwartek 7 czerwca, Komitet Stały Rady Ministrów, przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania z dnia 16 maja 2018 roku. Celem przepisów jest pomoc finansowa z budżetu państwa w postaci dopłat do czynszu dla najemców mieszkań. Projekt jest jednym z elementów pakietu Mieszkanie plus.


Na jakie dofinansowanie będzie można liczyć? Według zapowiedzi wiceministra Artura Sobonia, wysokość dopłat będzie zależna od tzw. wartości odtworzeniowej. " - W Polsce mamy tak, że w Warszawie koszt metra kwadratowego jest wyższy, niż w Białej Podlaskiej. W związku z tym liczymy dopłaty różnie, biorąc pod uwagę ten składnik. Ale zakładając, że mamy czteroosobową rodzinę - dwójkę dorosłych i dwójkę dzieci - i mają oni sześćdziesięciometrowe mieszkanie, liczone po 20 zł za metr kwadratowy czynszu, czyli 1200 zł czynszu miesięcznie, to około 400 złotych otrzymają oni w ramach tych dopłat. Przez 9 lat, w niezmiennej kwocie przez cały okres programu."

Dopłaty będą adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów - gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego – 120 proc. O dopłaty będzie można ubiegać się w przypadku mieszkań po raz pierwszy zasiedlanych – wtedy, gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej.

Dodatkowo, jak poinformował w Radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń " - program dopłat, choć kierowany do osób, które dopiero startują w życiu zawodowym czy rodzinnym, nie jest przeznaczony wyłącznie dla nich. Nie ma limitów, że muszą to być wyłącznie młode rodziny. To samorządy będą decydowały jakie kryteria przyjąć, by wytypować osoby do dopłat. Mogą to być też osoby starsze, niepełnosprawne, a nawet - i zachęcamy do tego - repatrianci ze wschodu."

Wskazuje na to Art. 9. 1. projektu ustawy, w którym określono kryteria pierwszeństwa do dopłat - o ich wyborze decydowały będą gminy w drodze uchwały. Pośród kilkunastu wymienionych dwa bezpośrednio odnoszą się do rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem oraz osób z niepełnosprawnością. Gminy mogą zadecydować, że pierwszeństwo do dopłaty będą miały rodziny, w których dziecko do 16 roku życia legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności lub gdy osoba powyżej 16 roku życia wchodząca w skład gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.


Pomoc w dopłatach do czynszu ma być udzielana na określony czas – dziewięć lat.

Rząd planuje w ciągu najbliższych lat systematycznie zwiększać środki przeznaczone na ten cel - pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane już w 2019 roku, przewidziano na ten cel 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2028 roku - 2 mld zł rocznie.

Źródło informacji: polskieradio.pl, forsal.pl, treść projektu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania z dnia 16 maja 2018 roku

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

2 komentarze:

  1. Będą to dopłaty do programy 500+ czy ogólnie do najmu mieszkania, np z Agencji Mienia Wojskowego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mieszkanie+* przepraszam za błąd...

      Usuń