piątek, 20 kwietnia 2018

Protestujący w Sejmie rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych spotkali się z premierem. Padły dwie ważne deklaracje


Pełne emocji spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z protestującymi rodzicami dorosłych osób niepełnosprawnych. Szef rządu zapowiedział stworzenie specjalnego funduszu wsparcia niepełnosprawnych oraz dokładnego planu zmian do połowy maja. Protestujący nie kryli niezadowolenia z odległego terminu rozwiązania ich postulatów.


To już trzeci dzień protestu w Sejmie rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych. Dzisiejszy zaowocował ważnymi spotkaniami - przed południem na korytarzu sejmowym pojawił się Prezydent Andrzej Duda, a tuż po godzinie 15:30 premier Mateusz Morawiecki, w spotkaniu tym wzięła udział także Elżbieta Rafalska stojąca na czele Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Podczas rozmowy padły dwie ważne deklaracje.
Po pierwsze premier zapowiedział stworzenie funduszu wsparcia niepełnosprawnych, zasilanego środkami z nowego, specjalnie utworzonego w tym celu, podatku solidarnościowego, który płaciliby najlepiej zarabiający. Fundusz miałby za zadanie finansowania pomocy dla osób niepełnosprawnych. Natomiast druga deklaracja premiera Morawieckiego wywołała sporo emocji wśród protestujących " - Są różne osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Przyjrzymy się tym sytuacjom. Nie można takich ustaw tworzyć na kolanie. Do połowy maja zaproponujemy zmiany. Zaproponujemy szczegółowe zmiany do konstytucji, będę to propozycje zmierzające do tego, by zafunkcjonowały zasady państwa solidarnego i sprawiedliwego, wierzę, że opozycja poprzez nasze propozycje." W odpowiedzi jedna z protestujących dała do zrozumienia, że tak odległy termin nie jest do zaakceptowania "- Musicie zwołać jak najszybciej posiedzenie Sejmu. Nie może pan mówić do nas o maju. Te pieniądze są, uszczelniacie system podatkowy. Słyszałam o waszych pięciu propozycjach, ale nie zająknął się pan o osobach niepełnosprawnych. Nie zgadzamy się na pana propozycję majową, proszę skonsultować się z panią minister Rafalską i proszę wrócić do nas jeszcze raz - powiedziała jedna z protestujących kobiet."

Jak informuje serwis se.pl po spotkaniu z premierem jedna z przedstawicielek protestujących rodziców dorosłych niepełnosprawnych podkreśliła, że ich postulaty nie zostały spełnione i protest będzie trwać dalej.


Spotkanie jest bardzo szeroko komentowane na Twitterze. M.in. oburzenia z powodu utworzenia nowego podatku nie kryje Paweł Kukiz.
Warto jedynie na koniec dodać - szkoda, że na wsparcie najpilniejszych potrzeb osób niepełnosprawnych w budżecie państwa środków brak.

Źródło informacji: se.pl / Źródło zdjęcia: Twitter

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza