czwartek, 22 marca 2018

Petycja RON w sprawie świadczenia kompensacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami przed sejmową komisją. Teraz postulat trafi do premiera Morawieckiego


21 marca odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Petycji, w trakcie którego Komisja rozpatrzyła petycję Rodziców Osób Niepełnosprawnych (RON) w sprawie ustanowienia świadczenia kompensacyjnego z tytułu niepełnosprawności. Petycję przedstawiła poseł Kornelia Wróblewska. Decyzją komisji postulat trafi teraz do premiera Mateusza Morawieckiego.


Petycja w sprawie ustanowienia świadczenia kompensacyjnego z tytułu niepełnosprawności została złożona do Sejmu 11 listopada 2017 roku przez RON - Rodzice Osób Niepełnosprawnych. Jak podkreślają wnioskodawcy ma za zadanie uzupełnić istniejącą lukę w zakresie finansowego wsparcia osób najciężej niepełnosprawnych - "Powstanie niniejszej petycji motywowane jest zauważalnym brakiem rozwiązań dedykowanych najniżej funkcjonującym, niesamodzielnym osobom niepełnosprawnym. Występujące w polskim systemie prawnym świadczenia takie jak zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny, z uwagi na ich stosunkowo szeroką dostępność, brak zróżnicowania kwot i fakt że kierowane są zarówno do osób wysoko jak i nisko funkcjonujących, powoduje że świadczenia te nie posiadają indywidualnego waloru kompensacyjnego. W związku z powyższym postuluję o ustanowienie świadczenia kompensacyjnego z tytułu niepełnosprawności, na poziomie realnie kompensującym wyższe koszty funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, w kwocie zależnej od stopnia niesamodzielności."

Jednocześnie wnioskodawcy zauważają, że postulat wpisuje się w postanowienia Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, a w szczególności Art. 28 KPON - Adekwatne warunki życia i ochrona socjalna, ust. 2 lit. c. - który mówi:

Artykuł 28
Adekwatne warunki życia i ochrona socjalna
(...)
2. Państwa-Strony uznają prawa osób niepełnosprawnych do ochrony socjalnej oraz korzystania z tego prawa bez dyskryminacji wynikającej z niepełnosprawności, oraz podejmą odpowiednie kroki, aby zabezpieczyć i promować egzekwowanie tych praw, w tym kroki mające na celu:
(...)
(c) Zagwarantowanie osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom żyjącym w warunkach ubóstwa dostępu do pomocy rządowej obejmującej koszty ponoszone w związku z niepełnosprawnością, w tym do stosownych szkoleń, poradnictwa, pomocy finansowej oraz opieki zastępczej;

W dniu wczorajszym, tj. 21 marca, na posiedzeniu Sejmowej Komisji do Spraw Petycji, posłanka Kornelia Wróblewska, przedstawiła postulat RON. Obecni na posiedzeniu postanowili o skierowaniu dezyderatu* w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - przewodniczący Komisji Poseł Sławomir Piechota uzasadnił to "szerokim aspektem sprawy".

Obecni na posiedzeniu przekazali również liczne uwagi, m.in. w ich ocenie postulowane zróżnicowanie wysokości świadczeń ze względu na stopień niepełnosprawności - w kwocie zależnej od poziomu niesamodzielności, mogłoby wprowadzić niepotrzebny zamęt. Zdaniem posłanki Kornelii Wróblewskiej dobrym rozwiązaniem trudnej sytuacji najciężej niepełnosprawnych w Polsce byłoby podniesienie wysokości istniejących świadczeń, np. zasiłku pielęgnacyjnego 153 zł. Obecny na posiedzeniu Mirosław Przewoźnik, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, zauważył, że Art. 28 KPON odnosi się jedynie do wsparcia osób niepełnosprawnych, nie ma w nim mowy o kompensacji - i w jego ocenie system wsparcia w Polsce funkcjonuje coraz lepiej.

Poniżej fragment posiedzenia Komisji odnoszący się do postulatu o świadczeniu kompensacyjnym.



Lubię to! / Udostępnij na Facebook!


* Dezyderat - rodzaj aktu prawnego zawierającego oficjalnie wystosowywane postulaty lub życzenia kierowane przez jedną instytucję do drugiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz