Najświeższe informacje dla osób z niepełnosprawnościami - prawo, ciekawostki, wydarzenia!
wtorek, 6 marca 2018
Lista osób uprawnionych do świadczeń opiekuńczych zostanie rozszerzona? Ważne wystąpienie RPO do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Beaty Mazurek o prawne rozwiązanie braku dostępu do świadczeń opiekuńczych pomijanych do tej pory osób sprawujących opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami. Komisja pracuje w tej chwili nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz innych ustaw.
RPO wskazuje w swoim piśmie, że w dniu 6 lutego 2018 r. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1100). Decyzją Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP projekt został skierowany do dalszych prac w Podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych. Projektowana regulacja dotyczy m.in. wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. wydanego w sprawie o sygn. akt K 38/13, ujednolicenia należnych opiekunom świadczeń oraz rozszerzenia zakresu podmiotowego osób uprawnionych do świadczeń opiekuńczych.
W związku z tym Rzecznik wyraża duże zadowolenie, że politycy zajęli się tą sprawą, jednak przy okazji wskazuje na kolejne problemy, które jego zdaniem powinny zostać jak najszybciej rozwiązane. W pierwszym przypadku chodzi o opiekunów osób z niepełnosprawnościami, na których nie ciąży obowiązek alimentacyjny tj. niespokrewnionych. RPO zwraca szczególną uwagę, że "fakt sprawowania opieki i brak innych osób zdolnych do zaopiekowania się osobą znacznie niepełnosprawną jest z punktu prawnego nieistotny." Ta grupa opiekunów jest pozbawiona jakichkolwiek form wsparcia ze strony państwa podczas sprawowania opieki nad niepełnosprawnym podopiecznym, a jedynym prawnym sposobem rozwiązania takiej sytuacji jest umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej, co zdaniem RPO "jest niezgodne z Konwencją o prawach osób z niepełnosprawnościami, która jasno formułuje wobec Państwa zakaz pozbawiania wolności ze względu na niepełnosprawność oraz zobowiązuje do podejmowania działań umożliwiających osobom z niepełnosprawnością aktywne funkcjonowanie w środowisku."
Kolejnym bardzo ważnym problemem, który według RPO powinien zostać rozwiązany, to "wyeliminowanie ograniczeń w dostępie do świadczeń opiekuńczych i stworzenie możliwości wyboru korzystniejszego świadczenia w przypadku zbiegu prawa do świadczenia opiekuńczego i świadczeń emerytalno-rentowych." W obecnym stanie prawnym opiekunowie uprawnieni do renty lub emerytury nie mają prawa do ubiegania się o świadczenia opiekuńcze.
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Przewodnicząca Sejmowej Komisji, Beata Mazurek, przeanalizuje przedstawione przez RPO uwagi i rozważy możliwość uwzględniania ich w procesie legislacyjnym.
Więcej informacji oraz pełna treść wystąpienia: rpo.gov.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Przede wszystkim skandalem jest kryterium dochodowe.764 zł na osobę miesięcznie (NAJNIŻSZA KRAJOWA NA D W I E O S O B Y ???? W TYM JEDNA SCHOROWANA O NAJCIĘŻSZYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI! TO SZALEŃSTWO! Jeśli przekraczasz nie dostaniesz nic, ale opiekować trzeba się nadal. Natomiast jeśli się nie przekracza (gdy rodzina dwuosobowa otrzymuje na gospodarstwo domowe poniżej najniższej krajowej), wówczas opiekun za swoją ciężka prace otrzymuje 520 zl miesięcznie! Tyle co zdrowa matka za to ze ma męża i urodziła szczęśliwie zdrowe dziecko? Jeśli tak matka pracuje to za swoją pracę (jakakolwiek by nie była, ciężka, lekka) to dostaje miesięcznieprzynajmniej te najniższą krajową - tyle ile państwo stawia za kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń. To są przecież skandale.
OdpowiedzUsuńMało tego, taka zdrowa matka zdrowego dziecka oprócz tego że dostaje 500 tylko dlatego ze jest matką (nie ciąży na niej sprawowanie opieki nad nie swoim dzieckiem), ma oprócz otrzymywanego dochodu (500 razy X), ma prawo jeszcze pójść do pracy. Natomiast opiekun NIE MA PRAWA dorobić (a niekiedy nawet mozliwosci) do i tak skandalicznie niskich dochodów jakie ustala nam państwo. Prawo które istnieje już jest więzieniem tych właśnie najbardziej poszkodowanych. Więzienie i marginalizowanie społeczne.
OdpowiedzUsuń1.dlaczego opiekun dorosłych niepełnosprawnych ma wliczony dochód z hektara skoro nie wolno mu podejmować pracy w rolnictwie,nie uprawia swojej ziemi?2.kłamstwem jest bo opiekun będący rolnikiem nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych,jest to osoba bez prawa do zasiłku.
OdpowiedzUsuńNikt już chyba w te bujdy ,,dojnej zmiany " nie wierzy.Łoborowa i ten ryży pomiotprawdopodobnie żydowskiego pochodzenia w kampanii wyborczej podle okłamywali najsłabszą grupę społeczną żeby pozyskać poparcie i żłapać z koryta. Łoborowej śnił się Parlament Europejski , a miejsce tej maciory jest w łoborze i tam z powrotem trafi. Nazywam się Jarosław Frontowiec i dojna zmiana może mi skoczyć na CH.....
OdpowiedzUsuń