piątek, 23 marca 2018

Już od maja zacznie funkcjonować Internetowe Konto Pacjenta. Ważna zapowiedź Ministerstwa Zdrowia!


Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji międzyresortowych ustawę, dzięki której już wkrótce pacjenci w jednym miejscu znajdą informacje o dokumentacji medycznej i wszystkich usługach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jak i prywatnych, które zostały zrealizowane od momentu założenia konta.


Zgodnie z zapowiedziami powstanie nowa, bezpłatna aplikacja - Internetowe Konto Pacjenta (IKP), dzięki której będzie można uzyskać dostęp do swoich danych medycznych oraz historii leczenia, informacji o wycenie świadczonych usług medycznych. Pacjenci będą mieli wgląd w wystawione e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania oraz e-zlecenia. Będzie istniała także możliwość ustawienia przypomnień, za pośrednictwem SMS lub e-mail, dotyczących ważnych wydarzeń np. zaplanowanej wizyty lekarskiej. System umożliwi także wyszukanie pracowników medycznych, kontaktu z nimi, a także sprawdzenie lokalizacji podmiotów realizujących określone świadczenia zdrowotne. Według pomysłodawców projektu "aplikacja pozwoli na dynamiczne zarządzanie i przeglądanie historii leczenia. Podobnie jak w bankowości internetowej, uzyskanie dostępu do Konta odbywać się będzie za pomocą bezpiecznego mechanizmu dostępu".

IKP będzie można założyć przez internet z użyciem profilu zaufanego EPUAP lub podpisu kwalifikowanego, a także osobiście w urzędzie. Wielka premiera usługi już w maju tego roku. Korzystanie z niego będzie możliwe zarówno z poziomu komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych.

A co z działającym od wielu lat Zintegrowanym Informatorem Pacjenta? Według zapowiedzi IKP nie będzie stanowiło konkurencji dla ZIP - oba systemy mają wzajemnie się uzupełniać. Według danych z ZIP korzysta teraz około 1,5 mln pacjentów - mogą tam znaleźć m.in. koszty leczenia oraz informacje o refundacji leków. Współistnienie obu systemów potwierdza wypowiedź wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego "Nie chcemy, żeby ten dorobek miał się zmarnować, więc techniczne rozwiązania pójdą w tę stronę, że wszyscy użytkownicy tych systemów będą mogli korzystać z tych funkcjonalności wzajemnie".

Jaki jest cel tworzenia IKP? Na pierwszy plan wysuwane są kwestie finansowe - system ma usprawnić proces kontroli, a to wiąże się z oszczędnościami. Ma też za zadanie podnosić świadomość Polaków odnośnie kosztów ich leczenia.

Jak informuje serwis spidersweb.pl to nie koniec nowości. Pacjenci w niedalekiej przyszłości mogą spodziewać się wprowadzenia elektronicznych zleceń na wyroby medyczne, a także e-zwolnień lekarskich. Przypomnę tylko, że pilotażowo funkcjonuje już program e-recept. Przeprowadzka rzeczywistości medycznej do świata online ma związek z realizacją projektu P1 – „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”.

Źródło informacji: spidersweb.pl / Oficjalna strona projektu: IKP

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza