czwartek, 25 stycznia 2018

Takiego pojazdu dla niepełnosprawnych nikt w Polsce jeszcze nie skonstruował. Studenci Politechniki Warszawskiej chcą zadziwić świat!


Studenci Politechniki Warszawskiej, pomysłodawcy wielu spektakularnych projektów, m. in. Łazika Marsjańskiego, Projektu Hyperloop, pojazdu autonomicznego, platformy omnikierunkowej, znów postanowili zadziwić świat! Tym razem ich celem jest stworzenie specjalnego, elektrycznego bolidu, przystosowanego do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Nowe zadanie otrzymało roboczą nazwę e-MaksPower.

Wszystko zaczęło się od spotkania taty 12-letniego wielkiego fana motoryzacji - Maksa, chłopca cierpiącego na zanik mięśni, a studentami Politechniki Warszawskiej. Ojciec chłopca zapytał młodych naukowców o możliwość skonstruowania specjalnego, szybkiego bolidu do jazdy po torze, w pełni dostosowanego do możliwości ruchowej chłopca. Odpowiedź mogła być tylko jedna! :) A jej efektem, najprawdopodobniej już w lipcu, będzie powstanie innowacyjnego pojazdu dla osób niepełnosprawnych.


Maks ma problemy z poruszaniem się. W jednej dłoni ma sprawne tylko palce, a w drugiej może ruszyć całym nadgarstkiem o 40 stopni, stąd konieczność stworzenia całkowicie nowych rozwiązań zarówno konstrukcyjnych, jak i sterujących - bolid ma być kierowany za pomocą joysticka, tak by osoba z ograniczonym zakresem ruchów, mogła panować nad nim tylko przy użyciu nadgarstka. Drążek ma kontrolować układy: napędowy, kierowniczy i hamulcowy. e-MaksPower to w 100 procentach rozwiązane szyte "na miarę", jednak współtwórcy pojazdu zapowiadają, że ich głównym celem jest stworzenie w przyszłości pojazdu, który byłby wykorzystywany przez osoby niepełnosprawne w celach np. rekreacyjnych.

Oto podstawowe parametry techniczne. Bolid ma być napędzany elektrycznym układem. Studenci dążą do tego, by akumulator ładował się w ciągu ośmiu minut. Przy 110 kilogramach masy, ma osiągać maksymalną prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Jego zasięg wyniesie 30 kilometrów.

Zespół pracujący nad projektem tworzą Koła Naukowe Politechniki Warszawskiej: Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów, ADek Koło Naukowe, Koło Naukowe Robotyków oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe SmartCity. Na portalu PolakPotrafi, do 6 marca, istnieje możliwość finansowego wsparcia projektu e-MaksPower. Aktualnie trwa zbiórka na rozpoczęcie prac. Ostatecznym celem jest zebranie ok 50 tysięcy złotych, co pozwoli na stworzenie ostatecznej wersji pojazdu i zaprezentowanie go na targach dla osób niepełnosprawnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Trzymajmy kciuki za powodzenie tej misji :) Poniżej krótkie wideo wprowadzające w temat. Źródło zdjęcia: Youtube. Źródło informacji: plonskwsieci.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz