poniedziałek, 5 listopada 2018

Wsparcie wytchnieniowe dla opiekunów osób niesamodzielnych w Krakowie w kolejnej lokalizacji


W środę, 31 października, na os. Szkolnym 14 w Krakowie został otwarty nowy lokal funkcjonujący w zakresie "Krakowskiego Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych". Opiekunowie otrzymają tu m. in. informacje dotyczące możliwości wsparcia.


Głównym celem "Krakowskiego Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych" jest wsparcie opiekunów osób niesamodzielnych mieszkających w Krakowie, poprzez m. in. krótkoterminową opiekę dzienną lub całodobową obejmującą ich podopiecznych. Realizatorami Projektu są: Fundacja Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Gmina Miejska Kraków oraz Matio Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę.

Wsparcie wytchnieniowe realizowane jest w miejscu zamieszkania opiekuna i osoby niesamodzielnej - pozwala to na zwiększenie komfortu tych osób - nie ma konieczności przebywania w nowym miejscu - pomimo zmiany opiekuna osoba niesamodzielna pozostaje nadal we własnym domu. Beneficjenci projektu mogą korzystać ze wsparcia dziennego lub całodobowego - maksymalnie do dwóch tygodni. Mogą liczyć na pomoc medyczną, rehabilitacyjną, psychologiczną i pielęgniarską.

Ponadto w ramach projektu realizowana jest pomoc w dotarciu do placówek zdrowia/rehabilitacji, pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego oraz pielęgnacyjnego, szkolenia dla opiekunów w zakresie użytkowania sprzętu rehabilitacyjnego, grupowe wsparcie i spotkania dla opiekunów osób niesamodzielnych.

Pomoc adresowana jest w pierwszej kolejności do osób niesamodzielnych, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego - kąpanie, ubieranie, korzystanie z toalety, wstawanie z łóżka, samodzielne przemieszczanie się oraz samodzielne jedzenie.

Dodatkowo zagrożone są ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, są to osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną i z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, a także z niepełnosprawnościami i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Więcej w regulaminie projektu.


Udział w Projekcie jest całkowicie bezpłatny. Realizowany jest w okresie od 01.03.2018 do 28.02.2021 roku. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem wsparciekrakow.pl oraz w dwóch funkcjonujących lokalach informacyjnych - przy al. Daszyńskiego 22 oraz na os. Szkolnym 14 w godzinach: 10.00–18.00 - poniedziałki, środy, 9.00–17.00 - wtorki, czwartki, piątki oraz 9.00–14.00 - każda pierwsza sobota miesiąca.

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz