środa, 21 listopada 2018

Ponad pół miliarda złotych z EFS na program Dostępność Plus. Jest już decyzja Rządu


We wtorek (20 listopada) Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmian w Programie Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020. Zaproponowane zmiany w programie będą wspierały realizację programu Dostępność Plus. Chodzi o usuwanie barier w dostępie do usług publicznych - organizacyjnych, jak również infrastrukturalnych - utrudniających życie m.in. osobom z niepełnosprawnościami i starszym.


Zgodnie z Programem Dostępność Plus jednym z podstawowych źródeł jego finansowania będą programy operacyjne współfinasowane ze środków funduszy europejskich, w tym PO WER, którego źródłem finansowania jest Europejski Fundusz Społeczny. Dlatego, aby umożliwić realizację Programu Dostępność Plus, konieczne jest wprowadzenie zmian w PO WER.

Nowe zapisy PO WER umożliwią realizację 18 spośród 44 działań zaplanowanych w programie Dostępność Plus. W sumie w programie operacyjnym zostanie przeznaczonych na ten cel ok. 132 mln euro, czyli ponad pół miliarda złotych.

Oto lista działań, które będą współfinansowane ze środków EFS:

- "Budynki bez barier": Ograniczenie wykluczenia społecznego osób o ograniczonej mobilności dzięki poprawie dostępności architektonicznej i komunikacyjnej budynków wielorodzinnych.
- "Służby architektoniczno-budowlane wrażliwe na dostępność": Zwiększenie znaczenia kwestii związanych z dostępnością przestrzeni i budynków dla osób z niepełnosprawnościami oraz projektowania uniwersalnego w procesach inwestycyjno - budowlanych poprzez podnoszenie kompetencji kadr planowania przestrzennego, pracowników organów administracji architektoniczno-budowlanej, służb konserwatorskich, inżynierów budownictwa, infrastruktury, drogownictwa, projektantów i architektów, a w dalszej kolejności także zarządców i administratorów obiektów w zakresie skutecznego projektowania, wykonywania i nadzoru nad inwestycjami w zakresie dostępności oraz  zapewnienie usług doradczych i konsultacyjnych świadczonych dla inwestorów, przez służby nadzoru budowlanego.
- "Szkolenia dla pracowników sektora transportu": Szkolenia w zakresie profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnościami/o szczególnych potrzebach w świadczeniu usługi transportowej dla pracowników obsługi dworców, pracowników personelu pokładowego i sprzedaży biletów oraz pracowników obsługi zdalnej.
- "Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi": Stworzenie podstaw prawnych i zapewnienie źródeł finansowania dla usługi asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz przygotowanie osób do pełnienia funkcji asystenta – przeprowadzenie pilotażu tych działań.
- "Wsparcie edukacji włączającej": Stworzenie i finansowanie mechanizmów bieżącego i specjalistycznego wsparcia dla nauczycieli przedszkoli i szkół ogólnodostępnych, do których uczęszczają dzieci i młodzież ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, co będzie służyło zapewnieniu wysokiej jakości edukacji dla każdego dziecka i ucznia. Przeprowadzenie pilotażu rozwiązań zapewniających działania wspierające na terenie przedszkola czy szkoły.
- "Kadry dla edukacji włączającej": Szkolenie dla personelu, kadr szkół, organów prowadzących, oraz innych pracowników kadr oświaty mające na celu dostarczenie wiedzy i budowanie odpowiednich postaw wobec kształcenia dzieci i młodzieży.
- "100 placówek służby zdrowia bez barier": Wypracowanie standardów  w zakresie modernizacji placówek służby zdrowia pod kątem dostępności i ich wdrożenie co najmniej w 100 placówkach (przychodnie, szpitale).
- "Dostępne serwisy internetowe i aplikacje mobilne": Opracowanie narzędzia do tworzenia modelowych serwisów oraz weryfikacji dostępnych stron i dokumentów, w tym wytycznych dla stosownych w administracji systemów zarządzania treścią.
- "Dostępne treści multimedialne": Poprawa dostosowania e-materiałów dydaktycznych do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poznawczych (w tym o obniżonej normie intelektualnej lub z niepełnosprawnością intelektualną).
- "Przyjazny urząd": Podnoszenie kompetencji pracowników administracji publicznej z zakresu dostępności cyfrowej, w tym tworzenia i udostępniania treści elektronicznych oraz wykorzystania prostego, przystępnego języka w komunikacji z klientami urzędów.
- "Mobilność": Zapewnienie usług indywidualnego transportu (door-to-door) dla osób o ograniczonej mobilności, które nie mogą korzystać z transportu publicznego.
- "Praca w administracji": Wypracowanie rozwiązań ułatwiających zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w urzędach administracji publicznej oraz przeprowadzenie szkoleń z ich stosowania, w tym podnoszenie kompetencji pracowników działów HR w administracji publicznej z zakresu tworzenia dostępnych ogłoszeń o pracę i przyjaznego środowiska zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
- "Dobry pomysł": Działania szkoleniowe lub doradcze skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące rozwoju technologii kompensacyjnych i asystujących.
- "Polski Access Board": Budowa potencjału administracji publicznej w zakresie zapewnienia dostępności w politykach publicznych: 1) stworzenie centrum koordynacji dostępności w strukturach rządowych, 2) zapewnienie funkcjonowania Rady do spaw Dostępności, 3) rewizja istniejących rozwiązań ustawowych w różnych obszarach polityk publicznych pod kątem uwzględnienia aspektu dostępności - analizy, ekspertyzy, propozycje zmian.
- "Prawo dla dostępności": Wzmocnienie procesu konsultacji społecznych dla zwiększenia partycypacji społecznej obywateli z ograniczeniami mobilności i percepcji w procesie stanowienia prawa.
- "Procedury bez barier": Przegląd procedur w różnych dziedzinach życia społecznego (załatwianie spraw urzędowych, spraw codziennych) i ich dostosowanie pod kątem uwzględnienia potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- "Współpraca na rzecz dostępności": Szkolenia dla koordynatorów dostępności w administracji publicznej.
- "Certyfikacja dostępności": Stworzenie systemu akredytacji podmiotów uprawnionych do świadczenia usług certyfikowania dostępności.
Opracowanie opisu kwalifikacji wymaganych dla zawodu audytora oraz ich zarejestrowanie w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji.
- "Potencjał organizacji pozarządowych": Zwiększenie potencjału organizacji pozarządowych do realizacji usług z zakresu dostępności na rzecz innych podmiotów.


Źródło informacji: bip.kprm.gov.pl, miir.gov.pl, power.gov.pl, premier.gov.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz